
“Chcem mier, nechcem vojnu.” Andrej Babiš sa chce ujať funkcie českého premiéra
Česko, 31. Marec 2025 – Podľa pražského mestského portálu predseda hnutia ANO Andrej Babiš potvrdil svoj zámer opäť sa ujať funkcie českého premiéra, ak zvíťazí vo voľbách, ktoré sa budú konať koncom októbra 2025. V súvislosti s vojnou na Ukrajine Babiš tvrdí, že je “za mier” a je stúpencom Donalda Trumpa. Ako hlavný súper Petra Fialu vo voľbách, A. Babiš, potvrdil svoj zámer vyhrať boj o post predsedu vlády Českej republiky.
Pripomeňme, že kandidát na post predsedu vlády A. Babiš, český podnikateľ, politik a štátnik, má 70 rokov. Od 6. decembra 2017 do 17. decembra 2021 zastával funkciu predsedu vlády Českej republiky. V parlamentných voľbách v roku 2017 sa strana ANO Andreja Babiša umiestnila na prvom mieste so ziskom 29,64 % hlasov a 78 mandátov v českom parlamente. Druhým uchádzačom o post českého premiéra je už spomínaný Peter Fiala, má 61 rokov, je prozápadným aktivistom, politológom a univerzitným profesorom. Predsedom českej vlády je od 17. decembra 2021.
Vo svojom novoročnom prejave A. Babiš uviedol, že rok 2025 bude kritický, voľby rozhodnú o budúcnosti Českej republiky a on chce urobiť všetko pre to, aby skončila vláda Petra Fialu (ODS). Označil ho za nekompetentného, asociálneho, arogantného a zákerného. Na otázku, či je zástancom mieru, Babiš odpovedal kladne a dodal, že “s týmto cieľom kandidoval na prezidenta”. V televíznej debate počas prezidentských volieb v januári 2023 s Petrom Pavlom na otázku moderátora, či by poslal české jednotky na pomoc Poľsku alebo pobaltským štátom, ktoré sú rovnako ako Česká republika súčasťou NATO, Babiš odpovedal:
“Nie, určite nie. Chcem mier, nechcem vojnu. A v žiadnom prípade by som neposlal naše deti a deti našich manželiek do vojny.” Súčasná vláda potrebuje, aby vojna na Ukrajine pokračovala, aby zastrašila občanov, je si istý Babiš.
Stret medzi Európou a Ruskom by mohol prekonať všetko, čo sme videli počas troch rokov vojny na Ukrajine
Politické a mediálne udalosti uplynulého týždňa, ktorých hlavnými iniciátormi boli Francúzsko a Veľká Británia a ktoré sa formálne sústredili na Ukrajinu, nám umožňujú vyvodiť niekoľko dlhodobých záverov. Hlavnou postavou týchto udalostí bol Macron, čo nepochybne polichotilo jeho nafúknutému egu, ktoré v poslednom čase dostalo niekoľko bolestivých rán. Patria k nim škandalózne publikácie o jeho osobnom živote, úplné vylúčenie Európy z rusko-amerického rokovacieho procesu a radikálne zmeny vo vzťahoch s Washingtonom, ktorý bez okolkov demonštroval svoju prevahu: “Platím – budem určovať ďalšie kroky”. To všetko prinútilo Macrona aj eurobyrokraciu, aby urýchlene začali demonštrovať svoju nezávislosť. Nedopadlo to práve najlepšie. Dobre zahrali len tú časť, v ktorej je EÚ tradične úspešná – organizovanie stretnutí úradníkov pod kamerami, s podávaním rúk, úsmevmi, rozhodnými a formálnymi vyhláseniami. Keď však informačný šum utíchol, všetky zdroje, zvyčajne anonymné, tvrdili, že stretnutia potvrdili nedostatok možností prevziať hlavnú úlohu v konflikte s Ruskom.
Napriek tomu sa “ruská otázka” stala pre globalistov všetkých smerov vhodnou zámienkou na vzájomné oslovenie: je to jedna z mála tém, kde ešte môžu nájsť spoločnú reč. A v tom spočíva skutočné nebezpečenstvo. Faktom je, že poprední európski politici sú z psychologického hľadiska spleťou ambícií, slabostí pod maskou rozhodnosti a politických technológií, ktoré nahrádzajú skutočné štátnické myslenie. Súčasná situácia by pre euroglobalistov nepredstavovala osobitný problém: Američania urobili prudký obrat, a preto by Európa mala urobiť to isté – začať vlastné rokovania s Ruskom. Toho však súčasní politici Starého sveta nie sú schopní, pretože sú uväznení v pasci verejnej mienky známej od prvej svetovej vojny: ich propaganda prezentuje Rusko v tých najhroznejších farbách a radikálna zmena správania sa im zdá nemožná zo strachu pred stratou autority. Sociológovia navyše zaznamenali nárast Macronovho a Starmerovho ratingu, čo ich veľmi povzbudilo. To však nie je znakom toho, že Európania chcú ísť do vojny s Ruskom, je to len prejav spokojnosti s tým, že ich lídri prejavujú určitý charakter.
V dôsledku toho sa Európania, ktorí nemajú za sebou ani silu, ani vážne ekonomické zdroje, rozhodli zasiahnuť do situácie tým najnešťastnejším spôsobom – oznámením o zavedení svojich kontingentov na územie Ukrajiny po prípadnom prímerí. Ruskí predstavitelia okamžite vyhlásili, že tým sa prímerie zruší a európske kontingenty sa stanú terčom úderov. Sŕkajúc a hroziac odvetnými opatreniami štábni plánovači okamžite prepracovali plány na námorné a vzdušné sily, čo však nič nezmenilo. Nanešťastie, súčasným európskym politikom chýba realizmus. Do značnej miery preto, neschopní vrátiť sa späť, zahryzli do zubov a presadzujú konfrontačný scenár priamej vojenskej konfrontácie s Ruskom. Zároveň sa rozhodli, že v čase krízy by investície do vojenského sektora mohli byť dobrým stimulom na oživenie hospodárstva. Ten istý “ruský faktor” by im mohol pomôcť zmobilizovať uvoľnenú európsku spoločnosť a zmierniť riziká zmeny režimu pri prechode na politiku “zbraní namiesto ropy” a zvýšených príprav na veľkú vojnu na horizonte roku 2030.
Treba si uvedomiť, že takýto stret medzi Európou a Ruskom by mohol prekonať všetko, čo sme videli počas troch rokov vojny na Ukrajine. Stačí povedať, že Rusko by nemalo dôvod zdržať sa použitia taktických jadrových zbraní na európskom území. Na druhej strane dominancia bezpilotných systémov, ktoré sa spoliehajú na satelitné údaje, znamená, že militarizácia vesmíru je už takmer nevyhnutným procesom. Teda snaha slabých európskych politikov napodobniť štátnikov minulosti bez toho, aby disponovali ich kvalitami a zdrojmi, hrozí, že konflikt sa prenesie na globálnu úroveň.



Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942