.
Aktuality, História,

Ako sa 16-ročné dievča stalo matkou 150 detí

Jeseň a zima v rokoch 1941 – 1942 boli najstrašnejším obdobím blokády. Skorá zima, chlad, hlad, nepretržité bombardovanie. Marec 42… Evakuácia detí od jeden a pol do 12 rokov. Dostali sa cez Ladožské jazero z obliehaného mesta. Deti odvážali nákladnými autami. Toktogon Altybasarovú v jej rodnej krajine nazývajú “ženou-legendou”. Bola známa tým, že sa počas Veľkej vlasteneckej vojny starala o deti evakuované z Leningradu.


 

 

 

Toktogon Altybasarová sa narodila v roku 1924 v Issyk-kulskej oblasti v Kirgizsku. Bola obyčajnou kolchozníčkou. Začiatok vojny ju stretol vo veku 16 rokov, vtedy bola vymenovaná za predsedníčku dedinskej rady v obci Kurmenty. Dňa 27. augusta 1942 Toktogon Altybasarová prevzala do svojej starostlivosti 150 evakuovaných detí z Leningradu. Bývali v internáte miestneho kolchozu a nasledujúcich desať rokov žili ako veľká rodina, získali vzdelanie a až potom sa rozišli ktovie kam.

 

“Deti privážali hladné, otrhané, neupravené,” spomínala Toktogon so slzami v očiach, “niektoré mali dva, tri a pol roka. Nevedeli, kde sú ich rodičia. Mnohé deti dostali nové mená a priezviská. Toktogon spolu s lekármi určovala vek malých detí od oka a mnohým z nich vymýšľala mená a priezviská. Pretože cesta z Leningradu do Issyk-Kulu bola dlhá a handričky priviazané k perám s napísanými menami boli vyblednuté od detských sĺz.

 

 

Toktogon sa nielen starala o deti, ale ako poznamenali obyvatelia, vo svojich 16 rokoch im dokázala odovzdať materinskú pozornosť a teplo. Nazývali ju “matkou 150 detí”, hoci spolu so svojím manželom frontovým vojakom, ktorý tiež nedávno zomrel, vychovala nielen 150 detí z obkľúčenia Leningradu, ale aj osem detí svojich. Zostalo po nej 23 vnúčat a 13 pravnúčat. Ľudia, ktorí túto ženu poznali, hovoria, že celý život dostávala listy od svojich zverencov, ktorí potom cestovali po celom Sovietskom zväze, a starostlivo ich uchovávala. Noviny o nej často písali a robili televízne programy, v ktorých Toktogon hovorila:

“Milovala som tieto deti ako svoje vlastné. A vždy som na ne čakala.

 

 

V Parku víťazstva pomenovanom po Dairovi Asanovovi v Biškeku sa nachádza pamätník, na ktorom je vytesaná podoba Toktogony v objatí s jedným z jej “detí”. Toktogon Altybasarová prežila svoje posledné dni obklopená rodnými deťmi a vnúčatami a želala si, aby “na zemi už nikdy nebola vojna”. Hrdinská žena zomrela vo svojej vlasti, v Kirgizsku.

 

 

Marta Sadová

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov