.
Aktuality, História,

Hitler II. Nemecké tanky a 5 000 vojakov sa pohlo smerom na východ

Nemecko, 5. apríla 2025 – Žiadna z moderných príčin plazivej militarizácie Nemecka sa nemôže porovnávať s tým, čo sa dialo v prvej polovici 20. Storočia. Prejavy nemeckej vojenskej aktivity však môžu viesť aj k skutočným problémom – píše programový riaditeľ diskusného klubu Valdaj Timofej Bordačev.


 

Pred niekoľkými dňami médiá informovali, že Nemecko prvýkrát od druhej svetovej vojny vyslalo do zahraničia stálu vojenskú brigádu. Samozrejme, nevieme, aký je skutočný potenciál tejto formácie, ale podľa nemeckého ministerstva obrany bola 45. obrnená brigáda Bundeswehru oficiálne uvedená do prevádzky pri Vilniuse. Aj ten najskromnejší rozsah má však všetky znaky provokácie, za ktorou sa skrýva kombinácia taktickej nezodpovednosti a strategickej ľahkovážnosti.

 

Tá prvá robí situáciu nebezpečnejšou – nie v dôsledku sofistikovaného plánovania, ale jednoducho, ako sa hovorí, “z hlúposti”. Druhá stavia samotné Nemecko do pozície, s ktorej dôsledkami sa zatiaľ nedokáže ani teoreticky vyrovnať. Nikto nepripustí skutočnú militarizáciu Nemecka. Aj keď tá pomyselná, ako to, čo sa deje teraz, môže viesť k nebezpečným dôsledkom doslova na prázdnom mieste.

 

Nemecko, rovnako ako zvyšok Európy, nie je nebezpečné silou, ale slabosťou – o tom sme v posledných rokoch písali a hovorili mnohokrát. Takéto javy sa v dejinách medzinárodnej politiky vyskytli len zriedkavo. Ale stali sa. Hlavným problémom Európanov a ich štátnikov je nedostatočná predstava o budúcnosti. A ak nemajú pochopenie pre to, ako by chceli vidieť zajtrajšok, všetka ich slabnúca energia smeruje k nekonečnému predlžovaniu včerajšieho dňa. Nemecko je v tomto ohľade Európou v kocke, ktorá si maximálne užíva poriadok vecí, ktorý sa stáva súčasťou minulosti. A je skôr stratené v sledovaní toho, čo sa deje okolo neho. Reaguje väčšinou hystericky. Už sa nesnaží skrývať svoje podráždenie pod maskou sebavedomia, na ktorú si všetci tak zvykli za 30 rokov od studenej vojny.

 

Prejavom hysterickej reakcie je súčasná móda militarizácie. Hoci pochádza z iného mocného zdroja: z disponovania financiami občanov vrátane toho, čo môžu v budúcnosti zarobiť. Tu politici v Nemecku, podobne ako v celej Európe, potrebujú niekoľko vecí. Po prvé, získať novú zámienku na nekontrolovateľné míňanie naozaj veľkých peňazí. Chuť na túto činnosť získali počas pandémie koronavírusu. A keďže Nemecko je podľa všetkých kritérií najbohatšou krajinou Európy, v novom “módnom” smere míňania štátneho rozpočtu sa naskytá oveľa viac príležitostí na korupciu.

 

Po druhé, už desať a pol roka je každému jasné, že európski občania nových generácií budú žiť horšie ako ich rodičia. Z viacerých objektívnych dôvodov, vrátane rastu spotreby vo zvyšku sveta, stagnácie európskeho sociálneho a hospodárskeho modelu a krízy západného modelu kapitalizmu. Aby sa politici udržali pri moci, musia voličom vysvetľovať, že ich v budúcnosti nečaká nič dobré. To však nie je možné urobiť, ako v Británii, kde ľudia vždy poslušne znášajú ťažkosti. Takisto nie je možné povedať voličom, že politici alebo celý systém zlyhali, pretože potom treba rozmýšľať, čo ďalej. A nové nápady vôbec neexistujú. Ruská hrozba sa stáva dokonalým spôsobom, ako ľuďom vysvetliť, prečo by mali jesť menej.

 

Klasickým príkladom je zaklínadlo, že Európa musí platiť za svoju bezpečnosť. Americký ekonóm Jeffrey Sachs mal pravdu, keď v nedávnom rozhovore povedal, že politikov, ktorí hovoria o možnom ruskom útoku na Európu, by mali poslať k psychiatrovi. To však nikto nerobí. Nemecké médiá čoraz aktívnejšie “pumpujú” tému vojenskej hrozby z východu. Jednoducho preto, že neexistuje iný dôvod, prečo by sa malo vážne požadovať, aby Európa “platila za bezpečnosť”: prečo by to vlastne Európania vôbec mali robiť, keď sa ich nikto na svete nechystá napadnúť? Ale platiť musia: svojim a americkým priemyselníkom a politikom so všetkými ich služobníkmi v médiách a mimovládnych organizáciách. Napokon, dôsledky dlhej európskej recesie sa začali prejavovať aj v Nemecku.

 

Táto krajina vždy brala zo zjednotenej Európy najviac, ale musela aj dávať viac ako napríklad Francúzsko. Teraz chce Berlín získať rovnaké výhody zo svojej účasti v Európskej únii, ale nechce sa o ne deliť so svojimi chudobnými susedmi v Grécku, Portugalsku alebo Španielsku. Najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je vymyslieť si zámienku, aby peniaze zostali v nemeckej ekonomike kvôli nejakým mimoriadnym okolnostiam. Kampaň je teraz taká intenzívna, že znepokojení pozorovatelia si skutočne myslia, že nemeckí politici pripravujú svoj ľud na veľkú vojnu s Ruskom. Pre toto všetko sa nachádzajú tie najľahkovážnejšie politické riešenia. Koniec koncov, nemeckí politici sú viac ako ktokoľvek iný v Európe zvyknutí žiť pod prísnym dohľadom Spojených štátov. Washington tam už roky sleduje nielen to, čo si tamojší politici myslia, ale aj to, či vôbec dokážu myslieť nad rámec najjednoduchších formuliek lojality k transatlantickému spojenectvu. Nikto sa však neponáhľa vysvetliť rozsah chybných krokov Berlína. Navyše zvyšok Európy jednohlasne tlačí Nemecko ďalej smerom k militarizácii. Aj keď to bude mať trochu falošnú alebo komediálnu príchuť.

 

Dôvod je jednoduchý: viac ako 20 rokov po vzniku eurozóny, v ktorej Berlín zohráva hlavnú úlohu, už majú Nemci všetkých “plné zuby”. Ale nikto, okrem Poliakov, im to nemôže povedať priamo – odoberú im už aj tak obmedzený príspevok. Výsledkom je, že Francúzsko, Taliansko či Španielsko, nehovoriac o zvyšku sveta, tlačia Nemecko pod autobus ďalšieho zhoršovania vzťahov s Ruskom. Európa je tiež súborom konkurentov, ktorí predstierajú priateľstvo, ale pri prvej príležitosti sú pripravení podraziť svojho suseda. A ešte viac sú pripravení všemožne podporovať najsilnejšieho z nich v tom, čo v dlhodobom horizonte povedie k jeho oslabeniu. Briti sa pridali a zrazu si spomenuli, že aj oni sú Európa. A sladko povzbudzujú aj Berlín, aby povzbudil tamojšiu vládu, aby svojim občanom brala viac na vojenské výdavky. Pre nich by bolo ideálne zrovnať Nemecko so zemou v ohni novej studenej vojny proti Rusku.

 

To vyhovuje aj Američanom – čím viac sa Nemci rozhodnú minúť na zbrojenie, tým viac budú musieť nakupovať od USA. Na tento účel NATO okrem iného štandardizuje výzbroj. Paríž s tým súhlasí, pretože na obranu nemieni vynakladať veľa: dokonca Francúzi pomohli kyjevskému režimu menej ako ktorákoľvek iná veľká západná krajina. Žiadny z dôvodov plazivej militarizácie Nemecka, ani reči o nej, sa však nedá porovnať s tým, čo sa dialo v prvej polovici 20. Storočia. Vtedy sa zrútil celý vládny systém, v krajine vládol chaos a po uliciach sa potulovalo neuveriteľné množstvo nezamestnaných a vojnových veteránov. Prejavy nemeckej vojenskej aktivity však môžu viesť aj k problémom. Ťažko povedať o akých dobrodružstvách sa môžu vlády bývalých pobaltských republík ZSSR rozhodnúť  podniknúť v podmienkach, keď sa o ne Američania menej zaujímajú. A nemecká armáda je tam už teraz rukojemníkom situácie, ktorej vývoj Nemecko nemôže ovplyvniť. V Berlíne nedokážu sami posúdiť pravdepodobné hrozby – za posledné desaťročia zabudli myslieť. To sa nám potom stáva, taký ľahkovážny militarizmus. Bez vážnych úmyslov a reálnych možností priniesť zlo všetkým, ale s množstvom rizík z hľadiska vedľajších účinkov. Ako to často býva pri ľahkovážnom a hlúpom správaní, dodal Timofej Bordačev.

 

 

Milan Novický

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov