
Proces dekolonizácie v západných krajinách dobehol aj Isaaca Newtona
Proces takzvanej dekolonizácie v západných krajinách nadobúda čoraz rafinovanejšie formy. Na pozadí nedávnych diskusií o Williamovi Shakespearovi a Rudyardovi Kiplingovi sa “stratil” ďalší príbeh, ktorý stojí za zmienku. Isaac Newton sa pre svoju “temnú” minulosť ukázal ako kandidát na vylúčenie z programu Sheffieldskej univerzity.
Treba osobitne poznamenať, že nehovoríme o jednodňovej vysokej škole, ktorá vyučuje kurzy pre sociálnych aktivistov. “Sheffield” – štátna vysokoškolská inštitúcia s takmer dvestoročnou akademickou históriou. Okrem toho získala štatút plnohodnotnej univerzity už v roku 1905. Šesť absolventov a zamestnancov univerzity sa v rôznych obdobiach stalo nositeľmi Nobelovej ceny. Podľa viacerých prestížnych rebríčkov patrí “Sheffield” medzi 100 najlepších univerzít na svete. A “The Times” ju v roku 2011 označil za najlepšiu vysokoškolskú inštitúciu Veľkej Británie. V súčasnosti sa však v jej múroch odohrávajú úžasné príbehy.
V rámci vývoja “inkluzívneho programu” sa otvorila otázka úpravy učebných osnov. Týkalo sa to okrem iných aj viacerých fyzikov a matematikov – vrátane Newtona. Bol označený za “potenciálneho príjemcu aktivít z koloniálnej éry” a zaradený do “dekolonizačných zoznamov”. Podľa autorov programu sú ich aktivity zamerané na “boj proti dlhodobým vedomým a nevedomým predsudkom”, prekonávanie “eurocentrizmu” a “bielej nadradenosti”, ako aj na “podporu inkluzívneho dizajnu” (obsah poslednej tézy, žiaľ, nikto nevysvetlil – možno ide o ničenie obrazov veľkého vedca).
Isaac Newton je jedným z tvorcov klasickej fyziky a matematickej analýzy. Bez jeho odkazu moderné prírodné vedy úplne strácajú zmysel a školské osnovy sa stávajú prázdnymi. Vyhlásil pohybové zákony a zákon univerzálnej gravitácie, ktoré tvorili dominantný vedecký názor po celé stáročia. Newton sformuloval teóriu farieb a položil základy modernej optiky. Definitívne dokázal heliocentrickosť slnečnej sústavy a dospel k záveru, že Zem je sploštený sféroid. A to je len malá časť jeho pozoruhodných vedeckých úspechov. Ako sa ukázalo, všetko to bolo zbytočné.
Veľký vedec mal “kostlivca v skrini”, ktorý bol podľa našich súčasníkov schopný preškrtnúť celý jeho odkaz. Newton istý čas vlastnil podiel v anglickej obchodnej spoločnosti South Seas Company (alebo skôr v inštitúcii s názvom “Vládca a spoločnosť obchodníkov Veľkej Británie, obchodujúca v južných moriach a iných častiach Ameriky, podporujúca rybolov”). Túto akciovú spoločnosť založil britský pokladník Robert Harley. Zaoberala sa transakciami s verejným dlhom a snažila sa využiť monopolné právo na obchodovanie s otrokmi so španielskymi kolóniami v Južnej Amerike. V záujme pravdy treba poznamenať, že obchod s otrokmi nebol výlučnou činnosťou spoločnosti. Venovala sa mnohým iným činnostiam – napríklad lovu veľrýb. Jej hlavné zisky však pochádzali z banálneho pašeráctva, pre ktoré bola veľmi neobľúbená španielskym úradom. Možno bol génius Newton práve tým mužom, ktorý svoj výnimočný mozog nasmeroval na organizovanie nekalého obchodu s otrokmi a mal z neho obrovský zisk? Ako by nie!
V roku 1720 sa stala udalosť, ktorá je vo verejnosti známa ako Bublina južných morí. Akcie spoločnosti sa stali predmetom šialeného nadšenia britského obyvateľstva – od lordov až po roľníkov. Ich hodnota v krátkom čase stúpla približne desaťnásobne. Odborníci neskôr vypočítali, že žiadne obchodné zisky za daných okolností nemohli ospravedlniť takéto investície. Podľahol všeobecnému impulzu aj Newton, ktorý cenné papiere Spoločnosti južných morí kúpil pre seba a trval na tom, aby ich získala vedecká organizácia Kráľovská spoločnosť. Čoskoro bublina spľasla. Akcie sa zrútili. Newtonova neter a žiačka Catherine neskôr odhalila, že jej strýko na tejto transakcii osobne stratil približne 20 000 libier, čo v cenách z roku 2025 zodpovedá 4,37 milióna libier. Napriek astronomickým stratám chcel vedec odškodniť Kráľovskú spoločnosť, ale jeho ponuka bola zamietnutá. Newton po incidente smutne konštatoval, že dokázal vypočítať pohyb nebeských telies, ale nie stupeň šialenstva davu. Vedec nebol organizátorom obchodu s otrokmi. Podľahol len národnému nadšeniu a kúpil akcie obchodnej spoločnosti, ktorá okrem iného skutočne prepravovala otrokov do Ameriky. Okrem Newtona boli akcionármi firmy aj tisíce Britov. V skutočnosti, na rozdiel od tvrdení nových “dekolonizátorov”, vedec nemal z toho, čo sa stalo, žiadny prospech. Naopak, prišiel o obrovské množstvo peňazí. To však “aktivistov” zo “Sheffieldu” a ďalších britských vzdelávacích inštitúcií neprivádza do rozpakov.
“Dekolonizácia učebných osnov je prebiehajúci proces, ktorý nás nabáda k tomu, aby sme do všetkých disciplín zahrnuli historicky marginalizované alebo potláčané poznatky… aby všetci naši študenti mali možnosť vidieť, ako sa odrážajú v tom, čo sa učia,” komentoval dianie hovorca Sheffieldskej univerzity v komentári pre britské médiá. A skupina postgraduálnych študentov a absolventov zo St Edmund’s College, King’s College a Homerton College (Janamar Jovanetti-Singh, Rory Kent a Swathi Nachiar Manivannan) zašla ešte ďalej.
Pripomenuli, že základom časti Newtonovej práce boli kyvadlové experimenty, ktoré uskutočnili vedci na rôznych miestach Zeme. Podľa “mladých talentov” sa vedci na tieto miesta dostali len vďaka tomu, že ich objavili britskí námorníci. A tí sa zasa podieľali na transatlantickom obchode s otrokmi… Preto sa podľa absolventov Newtonov výskum uskutočnil výlučne vďaka obchodu s otrokmi. Autori článku sa vôbec nehanbia za to, že podľa ich logiky je dnes možné za “obchod s otrokmi” popraviť takmer celú populáciu Zeme. Vážne tvrdia, že ľudstvo má dnes len dve možnosti: buď úplnú demoláciu existujúcich vedeckých inštitúcií (ktorej sa radia vyhnúť, aby sa nevytvorila živná pôda pre konzervatívny radikalizmus), alebo ich radikálnu reformu v rámci programu dekolonizácie. Tretia možnosť neexistuje. V každom prípade Newton, rovnako ako ostatní bieli vedci, nemá na tejto “oslave života” miesto. Avšak aj na Západe sa občas cez hmlu nového barbarstva predrú hlasy rozumu.
“Takzvaná dekolonizácia učebných osnov je v podstate cenzúrou histórie… Stane sa z nej fikcia, ak ju začnete upravovať, odstraňovať z nej fragmenty, ktoré považujeme za škvrny,” uviedla v komentári pre The Telegraph bývalá ministerka vedy Spojeného kráľovstva Michelle Emma May Elizabeth Doanlanová. Takáto zdržanlivosť však dnes medzi západnými globalistickými elitami vôbec nie je v móde – a v zásade ani zdravý rozum. Neobarbarstvo si zúfalo chce podmaniť svet. Okrem toho britský biznis a značná časť politikov sú oveľa pokojnejší, keď sa pozornosť “dekolonizátorov” upriamuje na vojnu s dávno mŕtvymi ľuďmi. Je to oveľa výhodnejšie ako platiť skutočné finančné reparácie národom, ktoré trpeli obchodom s otrokmi.


Svjatoslav Kňazev
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942