
Trump prepúšťa agentov CIA a ďalších spravodajských služieb. Naverbujú ich nepriateľské agentúry?
Prečo Trump prepúšťa zamestnancov CIA a ďalších spravodajských služieb? Mohli byť prepustení naverbovaní nepriateľskými spravodajskými službami? Existuje možnosť, že USA opustia spravodajskú alianciu Five Eyes? Prečo je činnosť Four Eyes bez USA prakticky nemožná? Akú pomoc poskytoval a poskytuje Elon Musk a jeho priatelia Ukrajine? O tom v rozhovore s Fjodorom Lukjanovom pre reláciu “Medzinárodný prehľad” hovoril Grigorij Zerščikov, výskumník špeciálnych služieb (Holandsko).
Fjodor Lukjanov: Skúsme opísať nových ľudí v amerických tajných službách. Čo je to za fenomén?
Grigorij Zerščikov: Ako každý prezident, aj Donald Trump mení vedenie spravodajských služieb. V Amerike je osemnásť rôznych spravodajských organizácií, ktoré zamestnávajú približne 100 000 ľudí s rozpočtom 106 miliárd dolárov. Nový prezident zvyčajne mení vedenie týchto organizácií. Trump dosadil svojich vlastných ľudí: Tulsi Gabbardová je riaditeľkou Národnej spravodajskej služby, John Lee Ratcliffe je šéfom CIA a Kash Patel je šéfom FBI. Sú to Trumpovi lojálni ľudia, ktorí si priviedli aj svojich zamestnancov, čo znamená, že Trump mení vedenie a oni si privádzajú svojich zástupcov a zamestnancov. Dochádza k bezprecedentnej reštrukturalizácii spravodajských agentúr Spojených štátov amerických.
Elon Musk a jeho tridsať mladých géniov (medzi nimi jeden s ruskými koreňmi – Edward Koristin) aktívne znižujú počet zamestnancov, znižujú rozpočty atď. Na strategickej úrovni sa míľniky menia. Kým predtým CIA ako jedna z hlavných spravodajských agentúr poskytovala spravodajské informácie pre zahraničnopolitické rozhodnutia, teraz sa do popredia dostáva Národná spravodajská služba a jej riaditeľka Tulsi Gabbardová. Táto organizácia vznikla v roku 2004 po teroristickom útoku z 11. septembra 2001, keď bolo potrebné koordinovať prácu všetkých týchto spravodajských agentúr. Podľa predstavy Trumpa a jeho stúpencov by mal riaditeľ Národnej spravodajskej služby zohrávať kľúčovú úlohu a Gabbardová je v tomto prípade členkou kabinetu. Ak počas predchádzajúcej Bidenovej vlády sedel pri stole počas zasadnutia vlády šéf CIA William Burns, dnes je to Tulsi Gabbardová, ktorú majú všetci v administratíve radi, hovorí správne veci a je lojálna voči Trumpovi.
Musk a jeho tím znižujú stavy v CIA. Týka sa to dvoch skupín zamestnancov:
1) Ľudia, ktorí sú v CIA od prvého januára 2025 dva roky. Väčšina z nich bola prepustená.
2) Zamestnanci, ktorí v CIA pracovali roky.
Vo februári dostali dve možnosti: buď dostanú osem platov, rôzne preferencie a odídu, alebo zostanú. Niektorí odišli, ale mnohí zostali. Odišli tí najefektívnejší – s radosťou ich prijali stovky súkromných spravodajských spoločností, ktoré platili trikrát či štyrikrát viac ako CIA, a oni s radosťou prijali nové zamestnanie. Zostali tí menej efektívni a tí, ktorí dosluhujú a odchádzajú do dôchodku. Reštrukturalizácia spravodajských služieb sa v budúcnosti určite dotkne aj CIA. Nesie so sebou veľké nebezpečenstvá.
Po prvé, obrovské množstvo ľudí, ktorí boli náhle prepustení, sú potenciálni regrúti pre nepriateľské spravodajské služby. Medzi touto veľkou skupinou ľudí, ktorí náhle zostali bez budúcnosti, sa nájdu takí, ktorých môžu nepriateľské spravodajské agentúry naverbovať. Po druhé, znížila sa efektívnosť samotnej CIA, pretože odišlo veľa tých, ktorí si boli istí, že sa nestratia. Po tretie, vo všetkých vládnych organizáciách (vrátane spravodajských agentúr) boli zrušené programy rozmanitosti, rovnosti a začlenenia. Zahraničná spravodajská služba CIA prestala zamestnávať rasové a etnické menšiny, ktoré spadali pod tento program. Okruh ľudí, ktorí by nevyčnievali z davu niekde v Afrike, Latinskej Amerike alebo Ázii, sa v budúcnosti zmenší.
Fjodor Lukjanov: Znamená príchod Trumpových verných, že agentúry sa stanú “trestajúcim mečom strany”, ktorý bude namierený proti nespokojencom?
Grigorij Zerščikov: Do určitej miery áno. Spravodajské agentúry zaoberajúce sa vnútornou bezpečnosťou, ako napríklad ministerstvo vnútornej bezpečnosti, na rozdiel od CIA, naopak, zamestnávajú ľudí. Keď hovoríme, že Musk a jeho tím hromadne prepúšťajú zamestnancov, treba si uvedomiť, že sa to nedeje všade. Na ministerstve vnútornej bezpečnosti prebieha práve opačný proces. Ministerstvo spravodlivosti, FBI sa stávajú nástrojmi súčasnej administratívy, ktoré môže ovládať vo vlastnom záujme.
Fjodor Lukjanov: Existuje riziko, ako to v našich dejinách nazývame, nezákonnej represie?
Grigorij Zerščikov: Nemyslím si, že to zájde tak ďaleko, ale vektor práce týchto organizácií sa zmenil.
Fjodor Lukjanov: Trumpove politické vzťahy s takmer všetkými jeho spojencami sú teraz v priepastnom stave – neexistuje žiadna dôvera, hoci sa vymieňajú mimoriadne citlivé údaje. Čo sa tu stane?
Grigorij Zerščikov: Prestane existovať spravodajská aliancia Five Eyes a skončí sa plná spolupráca medzi týmito krajinami, ak USA vystúpia z tejto organizácie? Domnievam sa, že áno. Ak teoreticky predpokladáme, že USA vystúpia z Five Eyes, organizácia sa rozpadne. Leví podiel (prakticky 90 %) všetkých spravodajských informácií, ktoré si vymieňajú, pochádza z USA. Ťažko si viem predstaviť fungovanie organizácie Four Eyes.
Fjodor Lukjanov: Dá sa s tými, ktorí nie sú spojencami, obnoviť alebo nadviazať nejaká spolupráca? Napríklad s Ruskom sa to nikdy nestalo, dokonca ani po 11. septembri.
Grigorij Zerščikov: Rusko spolupracovalo so Spojenými štátmi v boji proti medzinárodnému terorizmu, poznáme vzostupy a pády tejto práce. Ak hovoríme o spolupráci medzi spravodajskými službami Spojených štátov a Ruska, existujú oblasti, v ktorých je to možné. Do veľkej miery sa zastavila po roku 2022, ale nevidím žiadne problémy v obnovení spolupráce v oblasti medzinárodného terorizmu, obchodovania s drogami a kriminality.
Fjodor Lukjanov: Ako sú usporiadané vzťahy so spojencami na Blízkom východe? Akú úlohu zohrávajú?
Grigorij Zerščikov: Práca zahraničnej rozviedky Spojených štátov na Blízkom východe je rovnaká ako spolupráca iných svetových spravodajských služieb. Predovšetkým ide o agentúrne a elektronické spravodajstvo. Okrem toho sa veľký význam prikladá spolupráci s miestnymi spravodajskými službami – USA už desaťročia vynikajúco spolupracujú s Jordánskom, Egyptom a Spojenými arabskými emirátmi. Američania v tomto regióne vždy veľmi úzko spolupracovali a spolupracujú. Samozrejme, nie bez incidentov. Šestnásteho marca uplynulo 41 rokov od únosu Billa Buckleyho, vedúceho legálnej rezidencie CIA v Bejrúte, v roku 1984. Uniesol ho Hizballáh. Buckleyho dlho a brutálne mučili a potom ho ubili na smrť. Zlyhania sa vyskytujú u každého.
Fjodor Lukjanov: Videli sme, ako sa spravodajská výmena informácií medzi Spojenými štátmi a Ukrajinou zastavila, potom obnovila a potom opäť zastavila. O čom to hovoríme? Aký to má význam?
Grigorij Zerščikov: Pre Ukrajinu je ukončenie spolupráce so Spojenými štátmi hroznou ranou. Po prvé, USA sú jedinou krajinou na svete, ktorá disponuje všetkými možnosťami elektronického spravodajstva. Predovšetkotkým je to optické zobrazovanie – snímky konštelácie satelitov, ktorá zahŕňa nie jeden, nie dva a nie desať satelitov. Je to konštelácia satelitov, ktorá visí nad zemou a vysiela snímky v reálnom čase. Takýto zväzok nemá žiadna iná krajina na svete. Po druhé, radarové snímky (Radar Imagery). Amerika tu nemá monopol: Spojené kráľovstvo, Francúzsko a niekoľko významných súkromných subjektov naďalej dodáva radarové snímky. Napríklad fínska spoločnosť ICEYE je jedným z najväčších hráčov v Európe v tejto oblasti. Počas posledného útoku na Moskvu spoločnosť ICEYE pomáhala Ukrajine týmito snímkamimi v čase, keď Amerika prestávala poskytovať optické snímky. Po tretie, štandardné elektronické spravodajstvo SIGINT – veľké lokátory na zber a zachytávanie informácií. Američania majú možnosť všetky tieto údaje zabaliť do jedného balíka (tzv. fusion), ktorý sa dodáva zákazníkovi (v tomto prípade Ukrajine). Ukončenie poskytovania tohto balíka údajov by mohlo vážne poškodiť vedenie bojových akcií.
Fjodor Lukjanov: Akú dôležitú úlohu zohráva Starlink?
Grigorijj Zerščikov: Starlink je tiež veľmi dôležitým nástrojom pre taktický boj, poskytuje spojenie s internetom. Je to súkromná konštelácia satelitov spoločnosti Elon Musk, ktorá podporuje internet. Bez nej by sa všetko na bojisku zrútilo. Predstavte si, že máte náhly výpadok internetu a nie je jasné, kde a ako ho získať. To zohráva zásadnú úlohu. Dôležitá je aj spoločnosť Palantir – spoločnosť Petra Thiela, Muskovho priateľa. Pomáha zákazníkovi spojiť všetky taktické pohyby na bojisku do jednej obrazovky. Palantir je hlavným dodávateľom ukrajinských ozbrojených síl. Ako som pochopil, od začiatku konfliktu Thiel a jeho spoločnosť poskytujú ukrajinským ozbrojeným silám bezplatne všetky funkcie balíkov Palantir, čo je obrovská pomoc.



Milan Novický
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942