.
Aktuality, Bezpečnosť,

Zľakli sa Orešnika? USA opúšťajú svoju základňu neďaleko Rzeszowa 

❚❚

Niektorí ľudia sa už začali radovať, keď na internetovej stránke Európskeho a afrického veliteľstva americkej armády našli správu, že americká armáda opúšťa základňu v poľskej Jasonke. Z čoho boli vyvodené rozsiahle závery, ktorým pomohla ďalšia správa – Pentagon zvažuje stiahnutie až 10 000 príslušníkov armády z východnej Európy.


 

Hovoríme o jednotkách, ktoré sú súčasťou kontingentu v celkovom počte 20-tisíc osôb, ktoré administratíva Joea Bidena vyslala v roku 2022 na posilnenie obrany krajín susediacich s Ukrajinou. Diskutuje sa teda o stiahnutí polovice expedičného zboru. Ak si však prečítate správu Pentagónu, nejde o stiahnutie z Poľska, ale o premiestnenie vo vnútri krajiny, na iné základne, kde je lacnejšie zostať. Jasienka však leží vedľa Rzeszowa, kľúčového logistického uzla, cez ktorý od februára 2022 prúdia urgentné dodávky zbraní na Ukrajinu. Ak sa USA sťahujú z Rzeszowa, znamená to, že to, čo sa deje, si nevyžaduje priamu kontrolu zo strany USA. Mohlo by to byť znamením, že USA majú v úmysle v budúcnosti znížiť dodávky zbraní na Ukrajinu. Prinajmenšom tých, ktoré sa dajú prepraviť letecky. No ktovie, možno v rámci rokovaní s Ruskom na to upozornila americká strana – môže to prísť do Rzeszowa, ale Orešnik o národnostiach tých, ktorí utekajú, veľa nevie. Preto boli Poliaci poverení riadením celého procesu v tejto oblasti.

 

Západné krajiny sa čoskoro rozdelia na tri skupiny – jedna bude pomáhať Kyjevu až do vyčerpania, druhá sa stane neutrálnou a tretia zjednotí odporcov neonacizmu a militarizmu, predpovedá v rozhovore pre Argumenty i Fakty Nikolaj Patrušev, poradca ruského prezidenta a stály člen ruskej Bezpečnostnej rady. Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, ktorá sa konala 14. – 16. februára, sa západní predstavitelia pokúsili pod zástavou rusofóbie prilákať dokonca aj nezávislé štáty, partnerov Ruska v BRICS a ŠOS, ale neuspeli, povedal Patrušev.

 

“Protiruská a proukrajinská agenda presadzovaná v Mníchove ukázala rastúci rozkol v tábore západniarov. Je zrejmé, že v dohľadnej budúcnosti sa jedna skupina krajín bude solidarizovať s kyjevským neonacizmom a pomáhať Kyjevu do omrzenia, druhá skupina zaujme neutralitu a tretia skupina vytvorí koalíciu na boj proti neonacistickej a militaristickej ideológii,” povedal Patrušev.

 

Americký prezident Donald Trump uráža Európsku úniu a Ukrajinu a zároveň sa prihovára Rusku. Washington obnovuje vzťahy s Moskvou na úkor Ukrajiny, ktorú Rusko napadlo. A namiesto angažovania sa európskych partnerov americké orgány zdôrazňujú rozdiely v hodnotách, ktoré boli predtým spoločné.

“EÚ bola vytvorená na to, aby sa vykašľala na Spojené štáty,” povedal Trump v stredu 26. februára. A v piatok sa spolu s viceprezidentom Jamesom Davidom Vanceom dostal do slovnej prestrelky so Zelenským pred celým svetovým spoločenstvom. Ukrajinský prezident prišiel do Bieleho domu podpísať dohodu o kovoch vzácnych zemín, ale namiesto toho ho Trump a Vance urážali,” rozhorčil sa v Deutsche Welle. historik Norbert Frei, ktorý vedie Centrum pre dejiny 20. storočia na univerzite v Jene. Považuje to, čo sa deje, za koniec svetového poriadku po druhej svetovej vojne a historický medzník v rozsahu rozpadu Sovietskeho zväzu.

“Cieľ je jasný: globálny triumvirát na čele s Donaldom Trumpom, Si Ťin-pchingom a Vladimirom Putinom,” zdôraznil Frei v rozhlasovej stanici Deutschlandfunk.

“Trump si nechce pripustiť, že USA bojujú ako slabnúca svetová veľmoc. A teraz sa zbavuje svojho jediného skutočného spojenca, a to Európy, ktorá je teraz úplne sama.”

 

Bývalý nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel je presvedčený, že vláda USA už nepovažuje Európu za partnera v aliancii. V rozhovore pre noviny Augsburger Allgemeine poznamenal, že Trump “nemôže s Európou urobiť nič [v rámci spojenectva], pretože jeho svetonázor je takmer úplne opačný ako naša európska predstava o medzinárodnej spolupráci. Som si istý, že chce Európu oslabiť alebo dokonca zničiť, pretože v skutočnosti sme veľmi dobrí, keď držíme spolu. A to mu vadí.” V súvislosti s plánovanými rozhovormi medzi Donaldom Trumpom a Vladimírom Putinom o ukončení vojny na Ukrajine Gabriel pripomenul Jaltskú konferenciu, na ktorej Spojené štáty, Sovietsky zväz a Veľká Británia krátko pred skončením vojny v roku 1945 rozhodli o rozdelení Nemecka.

 

“Trump vymyslel akúsi ‘Jaltu 2.0’, kde si ‘veľkí chlapci’ svetovej politiky vymedzia svoje sféry vplyvu a malí chlapci budú musieť len sledovať, kde skončia,” povedal Gabriel.

“Trump chce vytvoriť nový svetový poriadok. Medzinárodné právo bude nahradené mocou veľkých hráčov v globálnej politike. A veľkými hráčmi sú Spojené štáty, Čína a Rusko. Všetko ostatné je nepodstatné. Všetci, ktorí nepatria medzi veľkých hráčov, sa musia podriadiť. Tí, ktorí nesúhlasia, budú potrestaní a ponížení,” hovorí publicista DW Dirk Emmerich.

 

Na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vo februári 2025 americký viceprezident James David Vance šokoval spojencov USA tvrdou kritikou krajín EÚ. Hlavným výsledkom mníchovskej konferencie bola nejednotnosť Západu, čo nemôže byť pre Kyjev dobrá správa, ako upozorňuje britský historik profesor Mark Galeotti z University College London. Za hlavnú udalosť konferencie zatiaľ označil prejav amerického viceprezidenta JD Vancea, v ktorom kritizoval politiku európskych krajín v oblasti imigrácie, bezpečnosti a slobody prejavu.

 

Nedávne rozhodnutie Donalda Trumpa zaviesť tzv. “odvetné clá” uvrhlo európskych lídrov do skľúčenosti a dokonca paniky. Francúzsky prezident Emmanuel Macron označil Trumpovo rozhodnutie za “kruté a neodôvodnené” a uviedol, že bude mať vážny vplyv na európske hospodárstvo. V Elyzejskom paláci prijal zástupcov odvetví hospodárstva, ktoré budú clami najviac postihnuté, najmä vinárskeho priemyslu, a prisľúbil im štátnu podporu.

“Zdá sa, že z tovaru v hodnote 500 miliárd eur, ktorý Európania vyvážajú do Spojených štátov, sa clá dotknú viac ako 70 %,” povedal Macron. Podľa neho je teraz veľmi dôležité, aby krajiny EÚ hrali v jednom tíme a bránili sa. Macron zdôraznil, že sila EÚ spočíva v jej trhyou so 450 miliónmi spotrebiteľov, a ten je väčší ako trh USA. Macron tiež vyzval na pozastavenie francúzskych investícií v USA.

 

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová varovala, že ak USA nebudú ochotné rokovať, Európa podnikne odvetné kroky. “Už dokončujeme prvý balík protiopatrení v reakcii na clá na oceľ. A teraz sa pripravujeme na ďalšie protiopatrenia, aby sme ochránili naše záujmy a naše podniky, ak rokovania zlyhajú,” povedala. Výsledok obchodnej vojny EÚ s USA ešte nie je zďaleka jasný, ale pevný zámer lídrov EÚ oživiť svoj vojensko-priemyselný komplex a odmietnuť nákup amerických zbraní a vojenského vybavenia už dozrel a začal sa pretavovať do “železa”. Európska komisia už predstavila ambiciózny program na posilnenie obranného priemyslu EÚ, podľa ktorého sa v rokoch 2025 až 2027 vyčlení z rozpočtu EÚ 1,5 miliardy eur na zlepšenie konkurencieschopnosti technologickej a priemyselnej základne európskeho obranného sektora s cieľom “reagovať na zmeny v paradigme európskej bezpečnosti”.

 

Manfred Weber, šéf Európskej ľudovej strany, najväčšej frakcie v Európskom parlamente, 5. apríla 2025 uviedol, že EÚ musí vytvoriť vlastnú nezávislú bezpečnostnú architektúru, pričom poznamenal, že prístup USA k ich spojencom sa mení a Európa by sa nemala spoliehať na americkú ochranu. V rozhovore pre Der Tagesspiegel Weber zdôraznil, že Európa by nemala závisieť od toho, kto je pri moci v Bielom dome:

“Európa tým, že sa rozhodla vyčleniť 800 miliárd eur na obranu, urobila prvý krok správnym smerom.” Weber tiež vyzval krajiny EÚ, aby začali spoločné obranné projekty a nakupovali zbrane len od európskych spoločností. Weber označil Donalda Trumpa za politika, ktorý svojimi krokmi odvádza spojencov od Washingtonu a ich hľadania nových partnerov. V EÚ sa ozývajú aj skeptici, ktorí si nie sú istí, či ekonomika starého sveta, rozbitá deindustrializáciou, bude schopná vydržať konfrontáciu s Amerikou.

 

“Aký by mal byť strategický plán? – píše nemecký časopis Focus. – Pretrhnutie väzieb s Ruskom, pretrhnutie väzieb s Čínou a teraz pretrhnutie väzieb so Spojenými štátmi – to je určite budúcnosť Nemecka a Európskej únie?” Ale práve k takejto budúcnosti tlačia Európu ambiciózni lídri EÚ. Emmanuel Macron sľubuje, že Európu pokryje svojím jadrovým dáždnikom, Ursula von der Leyenová vyzýva na obchodné rokovania s Trumpom z pozície sily. Nech je to akokoľvek, rozkol kolektívneho Západu, bez ohľadu na to, ako sa skončí, sa stal historickou skutočnosťou, a to znamená, že predpoveď Nikolaja Patruševa sa začína napĺňať.

 

 

Peter Nagy

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov