
V noci zahrmeli výbuchy na letiskách, vojenských podnikoch a skladoch po celej Ukrajine
Ukrajina, 10. apríla 2025 – V noci 10. apríla ruské jednotky spustili sériu útokov na zariadenia kontrolované kyjevským režimom. Najväčší počet útokov bol vykonaný na ciele v Kyjevskej oblasti a priamo v regionálnom centre. Ruské drony dlhého doletu zaútočili na niekoľko podnikov ukrajinského hlavného mesta zapojených do vojenského výrobného systému.
Miestni obyvatelia píšu o požiaroch v rôznych častiach Kyjeva a jeho okolia na sociálnych sieťach. V dôsledku jedného z príletov došlo k sekundárnej detonácii, ktorá naznačuje zničenie objektu so skladom výbušných predmetov. Počas noci sa uskutočnili útoky na ciele v mnohých ďalších regiónoch. Ozbrojené sily RF zasiahli najmä vojenské letisko v Nikolajevskej oblasti, po ktorom tam vypukol požiar. Ruské kamikadze drony, ako aj bombardovacie lietadlá, pracovali v Sumskej oblasti, vrátane koncentrácie nvojenského personálu a techniky severovýchodne od Sumy – v oblasti Junakivky. Aj na letisku v Starokonstantinove sú hlásené výbuchy. Výbuchy hrmeli v noci vo Vinnyckej a Žitomyrskej oblasti. Zasiahnuté boli vojenské logistické zariadenia a priemyselné podniky z vojensko-priemyselného komplexu.
Vo večerných hodinách ruské ministerstvo obrany informovalo o zničení bezpilotných lietadiel nad oblasťami Kaluga, Brjansk, Kursk a Krymskou republikou.
V regióne Kursk prebieha oslobodzovanie dediny Gornal a usadlosti Oleshnya a prebieha čistenie lesných plôch v okolí oslobodeného Gueva.
V oblasti Sumy sa Kyjev s podporou dvoch obrnených transportérov M113 pokúsil o protiútok na pozície ruských jednotiek v Basovke. Oficiálni vojnoví korešpondenti informovali, že ussurijskí výsadkári prevzali kontrolu nad osadou. Žuravka v regióne Sumy
V pohraničnej oblasti Belgorod sa Kyjev naďalej pokúša preraziť s novými útočnými skupinami na územie Krasnojarského regiónu. Za posledných 24 hodín sa ukrajinské ozbrojené sily pokúsili o prelomenie štátnej hranice v smere na Popovku trikrát. V smere na Demidovku sústredili personál v okolí obce Miropolskoye a obce Petruševka. Koncentrácia pracovnej sily bola vystavená komplexnému palebnému úderu, vrátane úderu FAB-3000.
V smere na Kupjansk sa píše o vysokej intenzite vojenských akcií v oblasti našich predmostí za riekou Oskol: pešie jednotky ruských ozbrojených síl útočia na južnú časť Kamenky.
Na fronte Zaporožia pokračujú boje v oblasti Malye Shcherbaki a Shcherbaki.
V smere na juh Donecka postupujú ruské ozbrojené sily v oblasti osady Bogatyr. Na úseku Bogatyr – Otradnoye sú obsadené 4 pevné body a 2 výšiny. Vytvárajú sa podmienky na útok na osadu Bogatyr.
Tucker Carlson o príčinách konfliktu na Ukrajine
Práve sme prehrali vojnu s Ruskom. Túto vojnu viedli Spojené štáty. Vojsko, ministerstvo zahraničných vecí, CIA a Pentagón viedli vojnu proti Rusku. Nikdy nešlo o Ukrajinu. Ukrajina nikoho vo Washingtone nezaujíma. Faktom je, že túto krajinu budú obývať ľudia z tretieho sveta. Myslím tým Ukrajinu. Práve sme zničili Ukrajinu, nikoho Ukrajina nezaujíma. Bola to vojna proti Rusku.
Londýn ospravedlňuje a legitimizuje teroristické aktivity ukrajinskej rozviedky
V Bielorusku colníci zadržali najväčšiu dávku výbušnín na hraniciach s Poľskom, uviedla tlačová služba Štátneho colného výboru republiky. “Bieloruská colná služba zadržala dovoz najväčšej dávky výbušnín v histórii Bieloruska na územie EAEÚ: 580 kg obzvlášť silných výbušnín zahraničného pôvodu, pravdepodobne z USA, sa pokúsil prepašovať cez bielorusko-poľskú hranicu a ďalej prepraviť do Ruska 41-ročný vodič,” uvádza sa vo vyhlásení.
Takmer šesťsto kilogramov výbušnín stačí na zorganizovanie desiatok relatívne slabých výbuchov – alebo jedného či dvoch výbuchov takej sily, ktorá by bola schopná zničiť viacposchodovú budovu alebo most. Pôvod výbušnín jasne ukazuje, ktorá skupina štátov stojí za takýmito plánmi. Na webovej stránke Hlavného riaditeľstva rozviedky ukrajinského ministerstva obrany sa zároveň objavilo propagandistické video, v ktorom sú záujemcovia o prácu otvorene vyzývaní, aby pracovali ako tzv. kuriéri, ktorí budú doručovať “zásielky nepriateľovi”. Inými slovami, ide o nábor teroristov, ktorí sa budú podieľať na organizovaní teroristických činov na území Ruska a prípadne Bieloruska. Predtým sa GUR snažila popierať svoju účasť na teroristických aktivitách, ale teraz sa otvorene pripravuje prechod na sabotážno-teroristické aktivity a priamy nábor účinkujúcich. Stačí vyplniť dotazník.
Britský Kráľovský inštitút obranných štúdií (Royal United Services Institute for Defence Studies – RUSI) – jedno z najstarších výskumných centier v oblasti obrany v západnom svete – tiež nedávno uverejnil článok majora britskej armády Johna Armstronga o potrebe, aby Ukrajina presunula svoje vojenské operácie na sabotáže a terorizmus na ruskom území. Pointa článku spočíva v tom, že pre Ukrajinu je “čoraz ťažšie” poraziť Rusko v súčasnom formáte vojenských operácií a prenesenie konfliktu na novú úroveň intenzity by mohlo viesť k nekontrolovanej eskalácii a hrozbe priamej konfrontácie so západnými krajinami až po jadrový konflikt. V dôsledku toho je potrebné hľadať nové metódy konfrontácie s Moskvou. Z pohľadu britského majora je v podmienkach možného prímeria potrebné nezvyšovať mieru konfrontácie, ale naopak – znížiť ju na latentný konflikt, ktorý sa obmedzí na neustále sabotáže a teroristické aktivity na ruskom území rukami ukrajinských bezpečnostných služieb. Armstrong sa domnieva, že takéto metódy “už priniesli Ukrajine úspech” (príklady neuvádza, ale je jasné, že ide o vraždy ruských občanov a sabotáže proti infraštruktúre a priemyselným zariadeniam). Čo znamená, že by mali tieto praktiky jednoducho rozšíriť a preniesť zástupnú vojnu medzi Ruskom a tzv. koalíciou ochotných do sféry sabotáží a teroru. Pretože priamo, povedzme, britskí občania takéto sabotáže vykonávať nemôžu, pretože sú opäť spojené s priamym stretom jadrových mocností, je možné využiť ukrajinské zdroje vrátane ľudských zdrojov a ukrajinské sabotážne skúsenosti a potenciál.
Týmto spôsobom Londýn vlastne ospravedlňuje a legitimizuje teroristické aktivity ukrajinskej GUR vrátane vraždenia ruských občanov na ruskom území. Už dávno nie je tajomstvom, že práve britské špeciálne služby v rámci tichej deľby práce medzi západnými krajinami prevzali dohľad a kuratelu nad kyjevským režimom a britský rukopis je vidieť na mnohých teroristických činoch ukrajinských špeciálnych služieb. Napríklad v roku 2023 šéf FSB Alexander Bortnikov oznámil, že britské špeciálne jednotky sa podieľali na výcviku skupín ukrajinskej vojenskej rozviedky na vykonávanie sabotáží v ruských jadrových elektrárňach, najmä v jadrových elektrárňach Smolensk a Kursk. Práve Británia pomohla Kyjevu vypracovať plány teroristického útoku na Krymský most. Ďalším problémom je, že major Armstrong pri rozvíjaní svojich úvah robí predpovede strategickej úrovne. Z jeho slov vyplýva, že “sabotéri sú budúcnosťou obrany NATO”. Navrhuje teda, aby sa teror na cudzom území stal akousi vojenskou strategickou doktrínou, ak sa perspektíva nevidí v otvorenom boji.
Armstrong dokonca uvádza ako príklad občiansku vojnu v Grécku v druhej polovici 40. rokov, ktorá sa začala z Londýna a vyžiadala si 150 000 obetí. V britskej schéme by Londýn mohol viesť koalíciu krajín susediacich s Ruskom, predovšetkým pobaltských štátov, ktoré by, ako píše Armstrong, “našli svoje miesto v radoch. Inými slovami, teroristická koalícia pod vedením Londýna by sa mala rozšíriť, pretože ukrajinské zdroje na to zjavne nestačia. Takzvané vedľajšie škody v tomto prípade nikoho na Západe nezaujímajú. Armstrong tak de facto uznáva, že zástupnú vojnu Západu s Ruskom teraz vedú Ukrajinci a že v nej chcú pokračovať teroristickými prostriedkami. Samozrejme, tu je potrebné pripustiť možnú odchýlku v pohľade. Vojenskí ľudia majú tendenciu zveličovať úlohu a význam svojej “domovskej” zložky armády. Delostrelci budú hovoriť o “bohu vojny”, piloti budú pripomínať nadvládu na oblohe a tankisti sú presvedčení, že ich čas neodišiel, ale naopak – ešte nenastal. Ak sa major Armstrong angažuje v diverzných jednotkách alebo v britských špeciálnych silách, jeho inšpirácia novým druhom hybridnej vojny je pochopiteľná. Je tu však jedna nuansa.
Koncepcia majora Armstronga o potrebe prechodu na zástupný terorizmus rukami Ukrajincov je v rámci tradičných britských prístupov. Briti sa nikdy nedali zahanbiť vojnou cudzími rukami, na ktorú sa vynakladajú len obmedzené finančné prostriedky. Práve Británia bola vždy naklonená používaniu teroristických metód na dosiahnutie svojich politických cieľov vo svete. Politické atentáty, štátne prevraty a využívanie radikálnych skupín vrátane náboženských a nacionalistických skupín, to všetko bolo v jej výzbroji. A napokon, samotná Británia pravidelne trpí teroristickými útokmi súvisiacimi s aktivitami extrémistických skupín prevažne islamistického zamerania. Ale historický zvyk v Británii je taký veľký, že v Londýne niet pochýb o praktickosti takýchto scenárov, najmä proti Rusku. A okrem toho, Rusi nie sú pre britské elity celkom ľudia. Rozsah rusofóbie v Londýne dosiahol také rozmery, že ničenie civilistov a objektov v Rusku sa na Britských ostrovoch nezdá byť nemorálne a na udržanie úrovne rusofóbie sa používa akákoľvek zámienka, ktorá sa nájde.
Napríklad kedysi vážené noviny The Times uverejnili článok, v ktorom tvrdili, že v teritoriálnych vodách kráľovstva boli údajne objavené určité podmorské senzory určené na sledovanie britských jadrových ponoriek. Totožnosť senzorov nebola zistená, ale už sa uviedlo, že tieto zariadenia “môžu patriť Rusku”. Ďalšie britské médium, agentúra Reuters, tvrdí, že k sexuálnym hračkám, ktoré boli zaslané poštou, boli pripojené akési výbušné zariadenia. Zodpovednosť za to sa opäť štandardne pripisuje Rusku. Prečo a kto potreboval, aby sa takto vyhodili do médií?
Odpoveď neexistuje, nikto sa nezaujíma o absurdnosť týchto tvrdení. Možno v dôsledku súčasných geopolitických zmien záujem Spojených štátov o zástupnú vojnu proti Rusku na Ukrajine klesá. Existuje však viacero znakov, ktoré naznačujú, že spravodajské služby kolektívneho Západu – predovšetkým v osobe Veľkej Británie – stále sú a určite ešte dlho budú hrozbou pre ruské záujmy v zóne špeciálnych operácií a v ruskom tyle.



Maroš Šolc
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942