
USA a Izrael sú pripravené začať novú vojnu. Rusko ich varuje
Situácia na Blízkom východe sa naďalej zhoršuje: sýrska kríza vyvoláva konfrontáciu medzi Tureckom a Izraelom, boje a letecké bombardovanie neutíchajú v pásme Gazy, Libanone ani Jemene. Zdá sa, že iránska otázka nedáva americkej administratíve spať. Zdá sa, že Washington sa spolu s Izraelčanmi pripravuje na masívne údery proti Iránu. To, samozrejme, ešte viac vyhrotí situáciu v regióne.
Britský denník Daily Express s odvolaním sa na zdroje z americkej administratívy uviedol, že USA plánujú ukončiť svoju vojenskú operáciu v Iráne do jesene, ak Teherán nedosiahne dohodu a nezačne likvidovať svoj jadrový program. “Irán sa do septembra stratí,” povedal zdroj pre publikáciu. Novinári okrem toho opísali pocit “obnovenej dôvery” v Tel Avive. Čiastočne za to môže americký prezident Donald Trump. Jeho administratíva dala jasne najavo, že na rozdiel od čias Joea Bidena už neexistujú “červené čiary”, ktorým by sa Izrael musel vyhýbať pri obmedzovaní iránskych ambícií.
V tejto súvislosti francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noel Barrot vyhlásil, že ak sa jadrová dohoda čoskoro neuzavrie, vojna s Iránom je takmer nevyhnutná. Podľa niektorých správ iránske vojenské velenie zvažuje preventívny útok na spoločnú americko britskú základňu na ostrove Čagos v Indickom oceáne. Podľa nich by to bol zjavný pokus odradiť Trumpa od vojenského útoku na Irán. Novinári z americkej webovej stránky Axios zároveň napísali, že Biely dom vážne uvažuje o nepriamych jadrových rokovaniach s Iránom. Názory vo Washingtone sú rozdelené medzi tých, ktorí veria, že dohoda je možná, a tých, ktorí sú proti iránskym jadrovým zariadeniam. Ďalšiu kuriozitu vydal denník The Sun. Rusko varovalo, že vojna medzi jeho spojencom a Západom by viedla k “nezvratnej katastrofe”. Varovanie prišlo po tom, ako USA a Izrael začali ďalšiu sériu leteckých útokov na proiránske objekty na Blízkom východe v snahe prinútiť Irán podpísať jadrovú dohodu. Situácia sa dostala do kritického bodu varu ako nikdy predtým. Tento názor vyjadril politológ Dmitrij Rodionov v rozhovore pre 360.ru.
– Na druhej strane, hrozby bombardovaním Iránu vyslovil Trump už počas svojho prvého funkčného obdobia.
– A zazneli aj od Bidena, ale ako vidíme, v skutočnosti sa nič nestalo. Koniec koncov, ani Američania nie sú hlupáci. Veľmi dobre chápu, že sotva niečo dosiahnu, aj keby použili protibunkrové bomby. V každom prípade má Irán veľmi dobre rozvinutý systém bunkrov. Mimochodom, ukrývajú tam svoje balistické rakety. Takže USA nebudú schopné spôsobiť žiadne silné škody, ak ich tam nezačnú hádzať.
– Použitie atómových zbraní?
– To by bolo zvláštne. Začnete jadrový útok proti niekomu, koho obviňujete z vývoja atómových zbraní. Každopádne nevidím žiadne iné možnosti, ako Iránu naozaj spôsobiť katastrofálne škody. A Irán je schopný spôsobiť možno nie katastrofálne, ale dostatočne vážne škody. Minimálne môže dosiahnuť základňu v San Diegu. Nehovorím o tom, že môže ľahko dosiahnuť Tel Aviv. A práve tam by mohol Izrael zažiť skutočné peklo. Nemyslím si, že Trump je ochotný podraziť svojho spojenca.
– Konflikt takéhoto rozsahu by mohol uzavrieť Hormuzský prieliv?
– Áno, upchal by Perzský záliv so všetkým, čo k tomu patrí. A ceny ropy by leteli a svetová finančná kríza, čo je teraz na pozadí sankcií uvalených Trumpom a kolapsu všetkých burzových trhov nežiaduce. Predovšetkým pre samotné USA. Bude to Ragnarok, a to ani nie v regionálnom, ale v globálnom meradle. Prirodzene, neobmedzí sa na jeden masívny úder. Bude to pomerne seriózna vojenská kampaň, aj keď nepôjde o pozemnú operáciu, bez ktorej sa nedosiahne stopercentné víťazstvo. V Trumpovej administratíve práve prebieha diskusia o tejto téme. Sú tam zástancovia vojny, sú tam aj rozumnejší ľudia.
– Ale čí názor zvíťazí?
– Ťažko povedať. Bude to skúška nielen pre Spojené štáty, ale aj pre celý svet, ktorá hrozí vážnymi otrasmi v politike a ekonomike. Ťažko si predstaviť, že by bol Trump taký sebaistý alebo že by jeho najbližšie okolie uprednostňovalo vojnu. Ťažko povedať, či sú ochotní podstúpiť riziko. Najmä za súčasných okolností. Táto vojna odoberie USA všetku energiu.
– Nebudú sa starať o Ukrajinu?
– Áno, a nie o Grónsko, nie o Kanadu, vôbec o nič. Na vojnu takéhoto rozsahu musíte staviť všetko. Je to šialené, ale Trump je dosť šialený na to, aby robil takéto veci. Takže každý, kto jednoznačne povie, či vojna bude, alebo nie, ukazuje prstom do neba. S najväčšou pravdepodobnosťou americká administratíva takýmito “únikmi” a vyhláseniami organizuje masívny tlak na Irán a jeho vedenie, aby aspoň čiastočne dosiahla svoje ciele a voličom predstavila “silného a úspešného Trumpa”. “Colná vojna”, ktorú nová administratíva rozpútala vo svete, je dvojsečná zbraň a môže spôsobiť vážne škody americkému hospodárstvu tým, že vyvolá podobné protiopatrenia z Európy, Číny a juhovýchodnej Ázie.
Už teraz viacerí odborníci a analytici píšu o “nulovom” raste americkej ekonomiky v prvom štvrťroku 2025 a v budúcnosti, keď sa “colná vojna” zintenzívni, sľubujú pokles. V tejto situácii potrebuje Trumpov tím aspoň nejaké významné úspechy pre voličov. V podmienkach, keď nikto nemôže rýchlo preukázať takéto úspechy na Ukrajine, keď nie je možné rýchlo pripojiť ostrov Grónsko k Spojeným štátom, zostáva iránsky smer – povedal politický analytik Vladimir Solovejčik. Irán však nie je nejaká Kolumbia, ktorej prezidenta sa Trumpovi podarilo ohnúť za pár minút. Vojenský a hospodársky potenciál Iránu sa nedá porovnať s kolumbijským alebo dánskym, je iného rádu. Navyše Irán žije pod sankciami už pomerne dlho, jeho ekonomika sa im prispôsobila, obyvateľstvo si na ne zvyklo a americkí stratégovia nemusia počítať s masovými protestmi v tejto krajine. Preto sa hovorí o ozbrojenom útoku na Irán až po údery na jadrové zariadenia. Ďalšia vec je, že Teherán je schopný na ne reagovať – dodal Vladimír Solovejčik.
Pokiaľ ide o Rusko, s Iránom nedávno uzavrelo komplexnú dohodu o strategickom partnerstve. Tá, samozrejme, nestanovuje priamu vojenskú pomoc v prípade útoku tretích krajín, ale spojenecké vzťahy sú evidentné. V tejto situácii by vojenské dobrodružstvo Washingtonu a jeho satelitov proti Teheránu vyzeralo ako akt agresie aj voči Moskve. Je zrejmé, že Rusko urobí diplomatickou cestou všetko pre to, aby tomu zabránilo, pretože vojenská operácia USA proti Iránu by rozčerila celý Blízky východ, kde stále zúria ozbrojené konflikty rôzneho stupňa intenzity.



Maroš Šolc
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942