.
Aktuality, Bezpečnosť,

Ruskí analytici prirovnali Trumpa ku kamikadze pilotovi

❚❚

Trump ustupuje od obchodnej vojny s Čínou rýchlejšie, ako sa očakávalo. Udelením výnimky pre smartfóny, počítače a inú elektroniku dáva Biely dom jasne najavo, že USA si nemôžu dovoliť blokovať uvedený tovar. Na chvíľu sú to najväčšie vývozné položky Číny do USA! Druhým možným záverom je, že Trump je pod vážnym tlakom spoločnosti Apple a ďalších technologických spoločností. Peking by sa zasa v rámci obchodnej vojny, ktorú mu vyhlásil, mohol pokúsiť reagovať zablokovaním predaja uvedených zariadení, čo je však pre jeho politiku úplne netypické. Teraz sú USA nútené ustúpiť, čo ukazuje limity Trumpovej administratívy. Taktický ústup v oblastiach, v ktorých by boli domáce náklady pre Američanov najvýraznejšie, by mohol oslabiť celkový “domino efekt” a posilniť presvedčenie Pekingu, že americké clá nie sú dlhodobou politikou, ale krátkodobou stratégiou.


 

Hlavným dôvodom, prečo sa Trumpova administratíva rozhodla odraziť od obchodnej vojny s Európskou úniou, je skutočnosť, že EÚ začala opatrne pristupovať k dialógu s Čínou. Kým predtým bola bruselská byrokracia ochotná riadiť sa odporúčaniami Bidenovej administratívy a zapojiť sa do protičínskeho ťaženia, po návrate Donalda Trumpa do Bieleho domu a jeho krikľavých výpadoch voči Európskej únii Brusel prinajmenšom prestal považovať ČĽR za protivníka. Iróniou je, že sám Trump opakovane kritizoval Josepha Bidena a jeho tím za to, že umožnili bezprecedentné zblíženie medzi Ruskom a Čínou. Teraz samotní trumpovci vynakladajú veľké úsilie na to, aby sa vzťahy medzi EÚ a Čínou posilnili. Samozrejme, protiamerický trojuholník Peking – Brusel – Moskva nebude fungovať, pretože vzťahy medzi poslednými dvoma rohmi trojuholníka sú zásadne narušené. Ale aj takáto konfigurácia mnohým vo Washingtone pokazí náladu.

 

Pre Rusko neprináša európska sonda smerom k Pekingu nič dobré. Predstavuje totiž nielen pokus bruselskej byrokracie diskutovať s Čínou o “trumpovskom probléme”, ale aj snahu presvedčiť čínske politické vedenie, aby vyvíjalo tlak na Moskvu v ukrajinskej otázke. Zároveň sa to všetko prekrýva s pokusmi Ruska nadviazať vzťahy so Spojenými štátmi, ktoré sú v Číne vnímané nepriaznivo (bez ohľadu na to, čo hovorí oficiálna línia, táto skutočnosť nemôže nevyvolať napätie u čínskych partnerov). Ťažko povedať, do akej miery sa bude vyvíjať európsko-čínsky dialóg. Všetko tu závisí od Trumpovej administratívy a jej ďalších krokov. A tá už svoj pôvodný kurz upravila pod názvom “colná vojna proti všetkým s cieľom napraviť obchodnú bilanciu”. Teraz Amerika vedie vojnu výlučne s Čínou a zvyšku sveta ponúka priateľské rokovania. Preto aj sondovanie EÚ voči Číne môže prestať vzhľadom na tieto okolnosti: ak je Washington pripravený rokovať s Bruselom, bruselská byrokracia mu dá vždy prednosť pred Pekingom.

 

Americký prezident Donald Trump oznámil revíziu obchodnej politiky takmer voči všetkým. Zavedenie ciel, ktorých cieľom je vyrovnať obchodnú bilanciu USA s ostatnými krajinami, otriaslo trhmi a vyvolalo reči o celosvetovej recesii, ak nie o depresii. Názory a predpovede väčšinou nie sú v Trumpov prospech – komentátori sú presvedčení, že USA budú trpieť prinajmenšom rovnako ako zvyšok sveta. Ak budú pozitívne účinky pre americkú ekonomiku, bude to z dlhodobého hľadiska. V najbližšom období – úder pre spotrebiteľov a väčšinu výrobcov, inflácia, pokles kapitalizácie a pod. Trump je známy ako človek, ktorý je tvrdohlavý a pripravený ísť na dračku. O ekonomických dôsledkoch nech uvažujú znalci, ale my sa môžeme pokúsiť predpovedať tie politické – píše Fjodor Lukjanov, riaditeľ výskumu diskusného klubu Valdaj.

 

Počas Trumpovej prvej prezidentskej kampane v roku 2016 vyvolal veľký rozruch článok “Let 93” od konzervatívneho publicistu Michaela Antona. Autor v ňom prirovnal trumpovcov k pasažierom štvrtého lietadla uneseného teroristami 11. septembra 2001. To sa zrútilo skôr, ako dosiahlo svoj cieľ (pravdepodobne Biely dom), pretože tí, ktorí boli na palube, zaútočili na únoscov a zabránili im v ceste. Anton označil smerovanie USA, unesených vtedajšími globalistickými liberálmi, za katastrofálne. A vlastenci, ktorí si to uvedomovali, mali podľa jeho výzvy zastaviť skĺznutie do priepasti, a to aj za cenu svojich životov (politických) a uvedomenia si osudovosti tohto pokusu. Anton potom pracoval v prvej Trumpovej administratíve, sklamal sa v ňom, ale vrátil sa v druhej vláde a teraz sa dokonca zúčastňuje na rokovaniach s Ruskom ako vedúci politického plánovania na ministerstve zahraničných vecí.

 

Súčasné Trumpovo správanie akoby rozširovalo metaforu na celý svet (Anton mal vtedy na mysli domácu americkú politiku). Biely dom sa domnieva, že súčasný medzinárodný systém nielenže nie je pre Ameriku priaznivý, ale ženie Spojené štáty do slepej uličky a prehlbuje nerovnováhu. Treba ho okamžite rozbiť, aby sa vytvorili predpoklady na iný vývoj. Inak sa skôr či neskôr (ale nie tak ďaleko) začnú základy americkej moci rúcať pod ťarchou neriešiteľných problémov. Mnohí ľudia súhlasia so samotnou formuláciou otázky. Nie je však vôbec isté, že zvolená taktika vedie k jej riešeniu. Trump očakáva, že ostatné krajiny, pre ktoré je americký trh mimoriadne dôležitý, sa poponáhľajú s rokovaniami o nových podmienkach. A Washington si bude môcť diktovať, čo potrebuje. Pokiaľ ide o viaceré štáty, je to tak, nechcú a nemôžu viesť obchodnú vojnu s USA. Existujú však dva hlavné ciele amerických opatrení, ktoré sa nemôžu ľahko a rýchlo dohodnúť – Čína a Európska únia. Dôvody sú v týchto dvoch prípadoch odlišné.

 

Čína je svojím rozsahom a globálnou váhou porovnateľná so Spojenými štátmi a tvrdí, že s nimi zohráva rovnocennú úlohu. Nie je hegemónom, pretože takáto úloha sa zo svetového diania jednoducho vytráca, ale protiváhou (kvôli prehľadnosti, hoci v skutočnosti je pohľad Číny na jej úlohu vo svete zložitejší). Nie je dôvod očakávať, že mocnosť s takýmto sebaobrazom by jednoducho súhlasila s prijatím požiadaviek niekoho iného. Najmä preto, že Peking sa cíti dostatočne sebavedomý a verí, že škody na americkej strane budú veľké a bude musieť ustúpiť (Čína tu možno podceňuje svojho protivníka).

 

Európska únia má iný problém. Jej obchodná politika je výsadou Európskej komisie, t. j. nadnárodného orgánu. Americké kroky zasahujú konkrétne krajiny, predovšetkým Nemecko, najväčšieho európskeho vývozcu. Áno, Komisia koná na základe mandátu krajín, ale všetkých naraz. A to samozrejme zbavuje pružnosti reakcie štát, ktorý je v prípade potreby schopný prijať rýchle jednostranné opatrenia. Vždy bolo ťažké dohodnúť sa na pozíciách a v situácii vyššej moci je o to ťažšie skrotiť národné záujmy, ktorými je v tomto prípade pud sebazáchovy. Je tu ešte druhý faktor, ktorý Čína nemá.

 

EÚ je hlavným spojencom USA a je od nich vo vojensko politickej oblasti akútne závislá. To nikdy nevylučovalo konkurenciu, ale dávalo Američanom náskok v každom spore. Teraz je situácia paradoxná. Trump v skutočnosti vníma Európu ako protivníka (v ekonomickej oblasti jednoznačne, v bezpečnostnej oblasti skryto). Na druhej strane Európa nemôže takto vnímať Ameriku, pretože si nie je istá svojou schopnosťou samostatnej vojensko-politickej existencie. Zatiaľ to vyzerá tak, že čoskoro budeme počuť čoraz hlasnejšie bojové pokriky smerom k USA a Číne a uvidíme demonštráciu nezlomnosti v nádeji, že sa blahobyt ich vzájomných vzťahov bude zhoršovať rýchlejšie. Potom v súlade s logikou väzieb medzi týmito dvoma krajinami nastane fáza vyjednávania, tentoraz však tvrdšia ako predtým. Na americko-európskom fronte je situácia menej jasná, pričom Trump očakáva, že EÚ bude kapitulovať (viac bezpodmienečne ako v prípade Číny). Európa je tradične naklonená poslušnosti, ale tentoraz splnenie požiadaviek bude znamenať vzdanie sa akýchkoľvek ambícií a nie je jasné, čo za to. Trump sa chystá pribiť celý svetový obchod, dohodnúť sa s Iránom, vyriešiť ukrajinskú otázku – všetko rýchlo a okamžite. Pilot “letu 93” má nabitý program, dodal Fjodor Lukjanov.

 

 

Marta Sadová

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

 

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov