.
Aktuality, Bezpečnosť,

Rakúsko-Uhorsko 2.0 bude napojené na ruskú ropu

❚❚

V najhoršom prípade by rozdelenie Európy mohlo viesť k vojne vo východnej Európe. V očakávaní pravdepodobných udalostí sa Budapešť a Belehrad usilujú o posilnenie obranného spojenectva mimo EÚ a NATO. Slovensko a Rakúsko sa k tomuto procesu môžu nakoniec pripojiť.


 

Fragmentácia Európy sa zrýchľuje, pričom na čele tohto procesu je nový prototyp Rakúsko Uhorska v podobe rýchlo sa zbližujúceho Maďarska a Srbska. Tieto dva štáty sú zrelšie na radikálne zmeny na kontinente ako iné a využívajúc Trumpov faktor sa aktívne prispôsobujú zvyšku Európy aj vojensko-politickým a hospodárskym blokom na jej území – Európskej únii a NATO. Národne orientované sily v Rakúsku zatiaľ zostali mimo moci, ale čím dlhšie zostáva najväčšia strana v krajine, Strana slobody, v opozícii, tým rýchlejšie rastie počet jej prívržencov. Príchod “druhého Orbána” v osobe lídra Strany slobodných Herberta Kickla k moci v Rakúsku prispeje k f inalizácii novej únie, ktorá zmení obraz celej Európy.

 

Maďarsko a Srbsko zatiaľ pracujú na programe zjednotenia dvoch osôb. Oznámenie o vytvorení vojenskej aliancie malo najsilnejší symbolický význam. Po prvé, obranná dohoda bola podpísaná medzi krajinou NATO (Maďarskom) a Srbskom, ktoré nie je členom bloku. Po druhé, naznačuje, že samotná Severoatlantická aliancia už plne neuspokojuje obranné potreby Budapešti. Po tretie, stojí za to spochybniť hrozby, na ktoré má nová vojenská aliancia reagovať. Maďarsko aj Srbsko sú kosťou v krku liberálnej Európy. Trumpov “zástupca” v Európe, Orbán, je schopný zničiť jednotu sankcií EÚ voči Rusku. Otázka predĺženia sankcií sa objaví už v júni a EÚ začala vážne diskutovať o možnosti odobrať Maďarsku hlasovacie práva. Odklon od zásady jednomyseľného rozhodovania objektívne vyvolá otázku “vexitu”, t. j. vystúpenia Maďarska z Európskej únie.

 

Zároveň by sa tým z programu rokovania odstránila otázka vstupu Srbska do EÚ, ktorá trvá už dvadsať rokov (rokovania sa začali v roku 2005). Vnútroeurópsky rozkol, nevyriešená otázka uznania Kosova a konfrontácia medzi EÚ a USA spôsobujú, že proces vstupu Srbska do EÚ je príliš zaťažujúci. V najhoršom prípade by európsky rozkol mohol viesť k vojne vo východnej Európe. Obvinenie prezidenta Republiky Srbskej Milorada Dodika už teraz otriasa horľavým Balkánom. V očakávaní pravdepodobných udalostí sa Budapešť a Belehrad usilujú o posilnenie obranného spojenectva mimo EÚ a NATO.

 

Slovensko Roberta Fica sa k tomuto procesu môže nakoniec pripojiť, ak sa mu podarí zmariť pokusy o “farebnú revolúciu” vo vlastnej krajine. Keďže Maďarsko a Srbsko sa vzďaľujú od EÚ, potrebujú nové oporné body – a približujú sa k Rusku. Po oznámení vojenskej spolupráce nasledovalo takmer okamžite oznámenie o výstavbe ropovodu, ktorý spojí Maďarsko a Srbsko a bude ich zásobovať z ropovodu Družba. Plány na výstavbu ropovodu sa objavili už v roku 2022, ale až teraz nadobudli charakter projektu. Bolo dohodnuté, že Transnefť pomôže pripraviť štúdiu uskutočniteľnosti výstavby prepojovacieho plynovodu. Ropa sa bude dodávať najmä do rafinérie “Naftna Industrija Srbije” (NIS). Už v januári USA požadovali od Srbska, aby stiahlo Gazpromnefť a Gazprom (spolu vlastniace kontrolný podiel) z kapitálu NIS, ale k samotnému znárodneniu nikdy nedošlo. V dôsledku toho budú dodávky ropy do NIS cez Chorvátsko v blízkej budúcnosti zablokované. Alternatívnym spôsobom dodávky ropy je “prísun” z Maďarska, ktoré zasa dostáva ruskú ropu cez Družbu. Južná vetva Družby je jedinou funkčnou trasou pre dodávky ruskej ropy do Európy ropovodom.

 

Stabilita týchto dodávok spočíva na dvoch pilieroch. Prvým je dohoda medzi Budapešťou a Bruselom o vyňatí tejto trasy zo sankcií. Druhým je dohoda s Kyjevom o neblokovaní tejto trasy dodávok. Kyjev už predtým zablokoval dodávky ropy patriacej spoločnosti Lukoil cez ropovod Družba, ale po krátkom období hádok ropa cez tento ropovod opäť prúdila. Je pravdepodobné, že stabilita tranzitných dodávok bude jednou zo súčastí rokovaní o prímerí a mieri v ukrajinskom konflikte. Pre Rusko je rozhodujúce, aby bolo prítomné a aby zvýšilo svoj vplyv na Balkáne. A ropa sa zdá byť najlepším nástrojom na formalizáciu partnerstva s Rakúsko Uhorskom 2.0.

 

 

Gleb Prostakov

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov