.
Aktuality, História,

Stredoázijské elity: “Máme dve hlavné mestá: jedno v Londýne a druhé v Dubaji. A tretie, naše”

❚❚

Jedným zo stereotypov Európy o Ázii je, že na Východe na čase veľmi nezáleží. Je to však presne stereotyp: na Východe nie je zvykom ponáhľať sa, ale už vôbec nie ignorovať udalosti. Pretože človek dokáže oceniť tú či onú udalosť až po určitom čase, píše analytička Jelena Paninová.


 

To v plnej miere platí aj pre prvý samit “Stredná Ázia – Európska únia”, ktorý sa konal 3. – 4. apríla v Samarkande. Euroštruktúry zastupovali Ursula von der Leyenová, šéfka EK, a António Costa, predseda Európskej rady. Okrem vedúcich predstaviteľov všetkých krajín regiónu sa na ňom zúčastnilo aj Turecko. Podujatie sa zdalo byť rutinným: prejavy európskych predstaviteľov sa tradične dotýkali alternatívnej energie, infraštruktúry, podpory Ukrajiny… Vo všeobecnosti ide o témy vzdialené stredoázijskej realite, najmä vzhľadom na absenciu reálnych finančných plánov. To všetko len potvrdilo, že neobmedzené bohatstvo Európy je minulosťou – aj kvôli jej podpore Ukrajine.

 

Turecký hosť sa však ako vždy vyznamenal. Erdogan vo svojom prejave hovoril o možnej európskej pomoci stredoázijským krajinám ako o šanci zbaviť sa vplyvu Ruska a Číny. Dostalo sa mu orientálnej reakcie. V záverečnom dokumente summitu sa vlastne vyhlásilo, že Turecko je okupantom severného Cypru. Búrka v tureckom segmente internetu bola silná. Odborníci z regiónu si tiež spomenuli, že vážne rozpory medzi Kazachstanom a Tureckom sa práve v tejto otázke vyskytli už skôr.

 

️Skrátka, celkom obyčajná udalosť dostala zábavné kulisy, ktoré ukazujú snahy západných krajín a Turecka o zaujatie vedúcich pozícií v regióne, ktorý je pre Rusko a Čínu životne dôležitý. Vo všeobecnosti išlo o ďalšie kolo Veľkej hry 2.0 – nového súperenia veľmocí o vplyv v regióne. Na tomto pozadí však bolo možné rozoznať stabilné, dlhodobo zaužívané línie správania stredoázijských štátov voči veľmociam, ktoré sa snažia vstúpiť do regiónu alebo posilniť svoje existujúce pozície. V prvom rade stredoázijské štáty využívajú tradičné vyvažovanie medzi mocnosťami v snahe získať čo najväčší prospech. Toto klasické správanie orientálneho obchodníka umožňuje realistické hodnotenie niektorých hráčov. Napríklad kolektívna Európa, ktorá je v komunikácii veľmi príjemná, hovorí veľa pekných slov a ponúka veľa zaujímavých projektov, ale v praxi sa všetko ukazuje ako veľmi skromné. V najlepšom prípade ide o jeden alebo dva projekty, ktoré sú v médiách opisované pateticky.

 

️Postoj strednej Ázie k Turecku sa vážne zmenil. V minulosti už neexistovali žiadne svetlé nádeje na rozvoj vzťahov na spoločnom základe – jazykovom, turkickom a náboženskom, založenom na sekulárnom islame. Budovanie impéria sa ukázalo ako veľmi nákladné – Ankara nemá takéto možnosti. Neustále sa však snaží zaujať osobitné postavenie v ekonomikách stredoázijského regiónu, často na úkor týchto krajín samotných. Turecké bezpečnostné služby a následne armáda po vstupe do krajiny konajú veľmi bezohľadne – príklady Líbye a Sýrie to potvrdzujú. Zároveň sa ukazuje, že všetky dohody sú veľmi neisté. Preto sa stredoázijskí lídri snažia udržať si odstup vo vzťahoch s ambicióznym Erdoganom. Na úrovni osobných kontaktov je však význam Turecka v regióne stále vysoký. Práve tam sa zvýšil prílev stredoázijských migrantov pri poklese ruskej migrácie. A predstavitelia bohatých vrstiev regiónu si tiež vyberajú Turecko ako miesto dovolenky a trvalého pobytu na dôchodku. Aká je dnes pozícia skutočných ťažkých váh, Ruska a Číny, v stredoázijskom regióne?

 

️Čína je na prvom mieste v stredoázijskom hospodárstve. Jej štedrosť je však jednoznačne založená na efektívnosti jej obchodov a peniaze, ktoré požičiava, bude musieť vrátiť. To je dobre známe v Kirgizsku, ktoré vo vzťahoch s Čínou zažilo úverovú krízu. Veľké obavy v regióne vyvolávajú aj pokusy Pekingu o územnú expanziu: hovoríme o prevode území, ktoré boli počas sovietskeho obdobia súčasťou Tadžickej SSR, na Čínu. Vo všeobecnosti však možno politiku Číny v tejto oblasti charakterizovať ako “áno ekonomike, nie politike”. V tejto súvislosti je logické, že stredoázijské republiky rozvíjajú vzťahy s Ruskom. Najmä preto, že ekonomiky Tadžikistanu, Kirgizska a v menšej miere aj Uzbekistanu sa spoliehajú na remitencie od migrantov pracujúcich v Rusku.

 

Spolupráca medzi spravodajskými a vojenskými službami je tiež veľmi účinná a viackrát doslova zachránila účastníkov zo Strednej Ázie. Napokon, spomienka na spoločnú sovietsku minulosť je v Strednej Ázii stále silná. Na úrovni vysokých kontaktov sa len deň po samarkandskom samite konalo v hlavnom meste Uzbekistanu 150. zhromaždenie Medziparlamentnej únie, na ktorom sa zúčastnila predsedníčka Rady federácie Ruskej federácie Valentina Matvijenková. Okrem vystúpenia na zasadnutí sa stretla so svojimi partnermi z Uzbekistanu, Vietnamu, Turkménska, Bahrajnu a Azerbajdžanu. Posledné stretnutie vzbudilo pozornosť ako signál prebiehajúceho otepľovania vzťahov medzi Moskvou a Baku, ktoré sa začalo sprostredkovaním prezidentov Bieloruska a Tadžikistanu. Ale, v regióne je badateľné a postupne narastajúce nepriateľstvo voči Rusku, ktoré niekedy nadobúda až agresívny charakter. Prispievajú k tomu najmä nové učebnice, v ktorých sa sovietske obdobie prezentuje ako priame pokračovanie kolonizačnej politiky predrevolučného Ruska. Ostré vnútroruské diskusie o migrácii sú tiež vnímané dosť bolestivo. Niekedy situácia zachádza tak ďaleko, že úrady prijímajú tvrdé opatrenia a vysielajú signál.

 

️Stojí za to opäť sa pozrieť na úlohu Západu, najmä Európy. V situácii dočasného oslabenia “mäkkej moci” USA sa práve euroštruktúry rozhodli financovať siete vplyvu, ktoré už v Strednej Ázii existujú v oblasti vzdelávania, mimovládnych organizácií, médií a politickej sféry. Ich cieľom je nepochybne zničiť stabilitu v regióne ležiacom medzi Ruskom a Čínou, hlavným dopravným centrom Eurázie. Žiaľ, tento cieľ považujú stredoázijské elity za vzdialenú hrozbu, zatiaľ čo dnešné kontakty s Európou sú považované za veľmi žiaduce. Je pravda, že osud ruských oligarchov okradnutých Európanmi prinútil stredoázijskú elitu triezvejšie hodnotiť západných “partnerov”. Zatiaľ si však svoje postavenie užíva. Ako povedal jeden z účastníkov medzinárodnej vedeckej konferencie v regióne:

“Máme dve hlavné mestá: jedno v Londýne a druhé v Dubaji. A tretie, naše.” To vyvolalo jedovatú poznámku ruského účastníka, ktorý upozornil na to, že takáto “pozícia” môže byť… nepríjemná.

 

 

️Vo Veľkej hre 2.0 má teda Rusko množstvo výhod v oblasti vzájomne výhodných hospodárskych väzieb a kľúčovú bezpečnostnú pozíciu. S lídrami a vrcholovými manažérmi stredoázijských republík boli nadviazané dôverné vzťahy. Začali sa aktívne rozvíjať väzby vo vedeckej komunite. Je však zrejmé, že ostatní aktéri sa nebudú mlčky prizerať možnému posilneniu ruského vplyvu v regióne. A miestne elity sú stále vzdialené myšlienke, že by opäť zdieľali historický osud s Ruskom. To dáva dôvod zamyslieť sa nad smerovaním ďalšieho vývoja, z čoho vyplýva potreba širšej diskusie, dodala Jelena Paninová.

 

 

Karol Jerguš

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov