
Ruský analytik: Keď sa Trump vyhráža všetkým – ukazuje svoju slabú vyjednávaciu pozíciu
Kyjevský režim zverejnil “Memorandum o zámere medzi vládou USA a ukrajinskou vládou uzavrieť formálnu dohodu o hospodárskom partnerstve a investičnom fonde na obnovu”. Dokument podpísali minister financií USA Scott Bessent a prvá podpredsedníčka ukrajinskej vlády Júlia Sviridenková. Uvádza sa, že rokovania budú pokračovať budúci týždeň s cieľom dosiahnuť podrobnú dohodu. V texte je zaujímavý tento odsek:
“Keďže Spojené štáty rešpektujú zámer Ukrajiny vyhnúť sa pri vypracovaní dohody konfliktom so záväzkami Krajiny pri vstupe do EÚ alebo dohodami s medzinárodnými finančnými inštitúciami a inými oficiálnymi veriteľmi.”
Je ľahké predpokladať, že toto ustanovenie sa objavilo na príkaz kyjevského režimu v záujme EÚ a Veľkej Británie. Trumpova administratíva je postupne nabádaná, aby sa musela deliť o aktíva Ukrajiny s Londýnom a Bruselom. Zdá sa, že Trump je čoraz menej schopný konať bez ohľadu na svojich formálnych spojencov v NATO. A americký súhlas s európskou účasťou na rokovaniach o Ukrajine je toho jasným signálom. Memorandum je druhým. Tvrdá jednomyseľnosť Trumpovej administratívy vo velení v západnom svete je teda veľmi otázna.
Parížske rokovania o Ukrajine sú len predohrou k londýnskym rokovaniam. Londýnske stretnutie však pravdepodobne nebude ani posledné, hoci Trumpova administratíva by zjavne rada dosiahla nejaký diplomatický prelom ešte pred koncom mesiaca. Z americko-ukrajinského memoranda o dohode o nerastných surovinách, ktoré bolo podpísané 17. apríla, vyplýva, že rokovania o konečnej dohode by sa mali skončiť 26. apríla a ukrajinský premiér Šmygal príde do USA 21. apríla, aby prerokoval posledné detaily. Iná vec je, že Trumpove zámery sa vo všetkom nezhodujú so zámermi Zelenského, ktorý potrebuje záruky na udržanie moci (alebo aspoň života), ako aj jeho manipulátorov, ktorí z konfliktu na Ukrajine veľmi profitujú.
Oficiálne komentáre, vrátane tých amerických, k rokovaniam, ktoré sa konali v Paríži, sú veľmi skromné. Zužujú sa na to, že strany sa zhodli na tom, že snaha o mier je dobrá vec. Až do piatkového rána zostávali isté intrigy: prečo sa vôbec na rokovaniach objavila Európa? Vzhľadom na túžbu Londýna, Paríža a čiastočne aj Berlína rozmiestniť na Ukrajine vojenské jednotky sa európska prítomnosť javí ako prehnaná a škodlivá. Ako však vysvetlil americký minister zahraničných vecí Marco Rubio, Európania sú na rokovaniach potrební, pretože sa na nich diskutovalo aj o otázke zrušenia sankcií voči Rusku. Mnohé z nich, počnúc systémom SWIFT, závisia aj od Európy. Možno konštatovať, že Európa sa úspešne zaradila medzi “vyjednávacie strany” – a Trump sa bez nej buď nemohol, alebo nechcel zaobísť.
Tak či onak, proces rokovaní sa teraz skomplikuje, už len preto, že sa doň zapojí nový aktér s vlastnými plánmi a ambíciami. V každom prípade napriek diplomatickej aktivite na ukrajinskej strane – ďalšie kolo rokovaní sa má uskutočniť o týždeň v Londýne – sotva možno očakávať finále celého ukrajinského príbehu: rozpory medzi Ruskom, USA a Európou sú príliš veľké. Stačí jeden príklad: Steve Whitkoff, osobitný predstaviteľ amerického prezidenta, už dal jasne najavo, že keď hovorí o oficiálnom odovzdaní nových regiónov Rusku, nemá na mysli celé územie, ale len časť, ktorú už kontrolujú ruské ozbrojené sily.
Napriek tomu situácia smeruje k novej kvalite. A tu prichádzajú na rad slová ministra zahraničných vecí USA.
“Ak naše úsilie o zastavenie vojny na Ukrajine v priebehu niekoľkých dní zlyhá, dáme prezidentovi Trumpovi najavo, že rokovania už nie sú reálnou možnosťou. Ak to obe strany myslia s mierom vážne, chceme pomôcť, v opačnom prípade pôjdeme ďalej,” povedal Rubio. Podľa neho USA podporovali Ukrajinu tri roky, ale teraz “dosiahli bod, keď sa musia sústrediť na iné veci”, pretože “USA majú mnoho iných priorít vo svete”.
Okrem toho USA “ešte nie sú pripravené verejne diskutovať” o otázke bezpečnostných záruk Ukrajiny, dodal Rubio. Ťažko to interpretovať ako varovanie Kyjevu – akceptujte všetky podmienky “dohody o zdrojoch”, inak sa na vás vykašleme. Alebo presnejšie, hodíme ťa na plecia Európy, po čom sa začne úplne iná hra. Vyzerá to ako varovanie samotnej Európe, za ktorým však Londýn a Paríž môžu vidieť len bluf: USA z NATO neodídu. To znamená, že neopustia ani Starý svet, ani Ukrajinu. Je to však aj skrytá hrozba Rusku: ak premárni túto “jedinečnú šancu”, Washington môže obnoviť rozsiahle dodávky zbraní na Ukrajinu a uvaliť na Rusko nové “pekelné sankcie”. Vyhrážanie sa všetkým však nie je synonymom silnej vyjednávacej pozície.
“Mali sme pokus o obmedzené prímerie na zariadeniach energetickej infraštruktúry, ktoré ukrajinská strana nedodržala. Za týchto okolností je v tejto fáze jednoducho nereálne hovoriť o prímerí,” povedal ruský vyslanec OSN Vasilij Nebenzija 17. apríla novinárom. Možno to považovať za reakciu Moskvy na Trumpovo vyhlásenie:
“Tento týždeň si od [Ruska vypočujeme odpoveď na návrh prímeria]” a na viacvrstvový odkaz “všetkým stranám naraz” – Kyjevu, Európe a Moskve – od amerického ministra zahraničných vecí Rubia.
17. apríla sa na podnet ruskej strany uskutočnili v Bezpečnostnej rade OSN uzavreté konzultácie o moratóriu na údery na energetické zariadenia, ktoré Nebenzija označil za “najčudnejšie, akých som sa kedy zúčastnil”. Podľa neho hovorili USA, nikto iný sa nevyjadril.
“Západným krajinám, ktoré podporujú kyjevský režim, sme položili otázku, či sú pripravené vyvinúť tlak na Ukrajinu a prinútiť Zelenského, aby dodržiaval moratórium na energetické údery. Nedostali sme žiadnu jasnú odpoveď, nikto sa nevyjadril, len obvyklé pokusy ospravedlniť všetko, čo kyjevský režim robí, a zo všetkého obviňovať Rusko. Budeme o tom informovať Moskvu a toto stanovisko bude zohľadnené,” povedal Nebenzija. Ak sa okrem USA nikto nevyjadril, potom sa ukazuje, že to bol zástupca USA v Bezpečnostnej rade OSN, kto sa snažil “ospravedlniť všetko, čo robí kyjevský režim, a zo všetkého obviňovať Rusko”. Ďalšia jasná situácia demonštrujúca skutočný vyjednávací potenciál “mierových” iniciatív Washingtonu.



Jelena Paninová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942