.
Aktuality, História,

Rusi sa pripravujú na strategický nedostatok orchideí

❚❚

Vodka, ikra aj harmonika by už boli, sankcie môžu pokračovať! Medzitým sa ešte v Rusku začali pestovať orchidey a celý článok bude akoby o kvetoch. Naozaj, tentokrát nejde reč o nových samohybných hlavňových delostreleckých systémoch, ktorým sa v ZSSR a Rusku mená kvetov tradične prideľujú už od 2S1 Gvozdika.


 

1. Orchidey

Kanál MASHNEWS na youtube priniesol povzbudivú reportáž o tom, ako veľmi Rusko trpí pod náporom západných sankcií. S názvom: “BEZ importu. Prvá priemyselná výroba ORCHIDEÍ pri Jaroslavli s robotickým komplexom”.

 

Pre tých, ktorí sa ešte len učia po rusky, v reportáži sa zhruba hovorí: “Viac než 90% orchideí, alebo prakticky každý prvý kvet na ruskom trhu – to je import. Po trendovej rastline je vysoký dopyt. Práve to sa stalo jedným z určujúcich faktorov pre uvedenie do prevádzky rozsiahleho automatizovaného komplexu v Jaroslavľskej oblasti s objemom produkcie 2,5 milióna orchideí za rok, ktorý má v budúcnosti pokryť 50% potrieb ruského trhu. Unikátnym sa komplex stane aj preto, že pestovať orchidey budú doslova v skúmavkách.
Ďalej hovorí Svetlana Gorkunova, riaditeľka sektoru kvetov skupiny spoločností Gorkunov: Svetový trh je postavený takým spôsobom, že 80% ponuky kvetov tvoria importné kvety a v Rusku nebolo v segmente orchideí realizované nič až do nášho projektu, podobne ako v prípade ruží pestovaných v črepníkoch, ktoré v Rusku tiež pestujeme ako prví a jediní. Napríklad orchidea je v Rusku v spotrebe druhým kvetom po ružiach”.

 

Krátky historický exkurz hovorí o prvej orchideovej horúčke, ktorá do Ruska prišla z Európy v 19. storočí, kedy firma Dom Sandera nemecko-anglického botanika a lovca orchideí dodávala exotické kvety pre cársku rodinu a šľachtu. Nasledujúca orchideová etapa nastúpila v povojnovom období v Moskve, keď z fašistického Nemecka priviezli vo forme reparácií oranžériu patriacu Göringovi. Od konca 40. rokov sa v neveľkých množstvách rezané orchidey pestovali v Lotyšsku, vo väčšom množstve až v 80. rokoch. A teraz, prvýkrát v histórii bude pestovanie orchideí v Rusku založené nie na importnom, ale domácom sadbovom materiáli. Získavajú ho v laboratóriu mikroklonovacieho množenia. Táto metóda dáva kvalitné a voči vonkajším vplyvom odolné rastliny. V skupine spoločností Gorkunov podčiarkujú, že vďaka mikroklonovaniu sa agropriemyselnému komplexu odkrývajú veľké perspektívy s možnosťou obsiahnuť mnohé odvetvia. Nehľadiac na to, že v populárnosti je na prvom mieste biely phalaenopsis (orchidea), vďaka selekcii získavajú hybridy druhu originálnych farieb a tvarov. Pokiaľ ide o hnojivá, je tu všetko organické, chémie niet.

 

Svetlana Gorkunova hovorí: “Nepoužívame chemickú metódu ochrany. Máme biologickú metódu ochrany entomofágiou, to znamená jednoduchým jazykom, chováme dobré chrobáky, ktoré sa živia tými zlými. Vo všetkých etapách pestovania je to vždy biologická ochrana, biologické príkrmy. Naše rastliny sú čisté a preto sú také pekné.”

 

Komplex s celkovou plochou 8 hektárov je plne automatizovaný, čo v mnohých prípadoch vylučuje ľudský faktor, to znamená chyby. Strojné vybavenie pohybujúce paletami s kvetmi aj mechanické ruky na uchopenie a triedenie črepníkov rozpracovali vo vlastnom inžinierskom centre. Každá etapa celého cyklu výroby sa kontroluje v riadiacich centrách od teplotného režimu do zavlažovania. Špičkové technológie umožňujú kontrolovať mikroklímu, úroveň osvetlenia, systém zavlažovania a pridanie hnojív v reálnom čase. Najnáročnejší a najprácnejší na pestovaní orchideí je čas – phalaenopsis rastie z bunky okolo troch rokov, rozmnožovanie odrezkami je rýchlejšie, ale na bunkovej úrovni je možné kontrolovať farbu,vzhľad a kvalitu hybridu, čo pri odrezkoch nie je možné.

 

Dmitrij Zontiko, riaditeľ laboratória rozmnožovania mikroklonovaním spoločnosti hovorí: Použijeme v princípe ľubovoľné tkanivo, ale najčastejšie ide o tkanivo listu alebo generačného výhonku, na získanie somatických embrioidov v bioreaktore.”

 

Významným faktorom pri dopyte po produkcii je konkurencieschopná cena a práve ona sa má stať kľúčovou výhodou domácej výroby orchideí vďaka skráteniu logistického cyklu. Importný kvet sa môže nachádzať na ceste až mesiac. Ruské orchidey sa do predaja dostanú už po siedmich dňoch od opustenia výroby. To zabezpečuje ich sviežosť a dlhšie zachovanie dekoratívnych vlastností, znižuje riziko nákazy škodcami pri preprave a robí to tiež produkciu dostupnejšou pri vylúčení dovozných ciel a vysokých logistických nákladov.

 

Ďalej Svetlana Gorkunova hovorí o sezónnosti dopytu po kvetoch vo väzbe na sviatky ako MDŽ, 1. september, deň matiek, ukončenie školského roka s tým, že produkcia je nastavená na tieto termíny a v priemere z danej výrobnej prevádzky bude v prvej fáze odchádzať 55 000 orchideí týždenne.

 

Treba vyzdvihnúť, že projekt priemyselného pestovania orchideí plného cyklu na platforme skleníkového komplexu Jaroslavľskij sa stal strategickým pre región, jeho výstavbu podporovali miestne orgány od roku 2022.

 

 

Na otvorení bol prítomný gubernátor Jaroslavľskej oblasti Nikolaj Evraev, ktorý pripomenul ťažkosti pri výstavbe technologicky náročnej prevádzky a uviedol, že na ruskom trhu sa ročne predá 10 miliónov orchideí, pričom komplex je zatiaľ pripravený pokryť do 30% dopytu – 3 milióny kvetov.

 

Ako hovoria v skupine spoločností Gorkunov, Jaroslavľskij je prvou etapou zahájenia masívnej produkcie črepníkových orchideí v Rusku. V roku 2026 sa má otvoriť analogický projekt v Novosibirskij a tým sa zabezpečí sebestačnosť Ruska pri pestovaní daných kvetov. Z Jaroslavle sa má zásobovať najmä európska časť Ruska a z Novosibirska Sibír a Ďaleký východ.

 

Zakladateľ skupiny Boris Gorkunov uviedol, že úlohou bude zabezpečiť, aby okolo každej pokladne v obchodoch stáli kvety spoločnosti.
Uviedol, že už okolo 70% ruskej spotreby črepníkových ruží produkujú spoločnosti Gorkunov, ktoré vymenili a vytlačili zahraničnú produkciu. Túto mieru trhovej pokrytia chce v nasledujúcich 5 rokoch dosiahnuť so všetkými druhmi pestovaných spoločnosťami v črepníkoch.

 

 

2. Snežienky

Vzhľadom na súčasnú situáciu si treba spomenúť aj na tieto kvety, budú pochádzať z knihy ruského historika N. Starikova Geopolitika. V jednej z poznámok pod čiarou sa tam uvádza:

Akonáhle sa Bismarck oboznámil s Ruskom naplnila ho úcta k tejto zemi. Často hovoril historickú anekdotu, ktorú nakoniec zaradil do svojich memoárov:

“Na ďalšiu ruskú zvláštnosť som natrafil počas prvého pobytu v Petrohrade v roku 1859. V prvých jarných dňoch sa spoločnosť dvoranov prechádzala v Letnej záhrade medzi Nevou a Pavlovským palácom. (Letná záhrada, založená Petrom I., sa v súčasnosti nachádza v centre Petrohradu na ostrove v ústí Nevy, Pavlovský palác je centrom parkového komplexu v Pavlovsku, v meste rozkladajúcom sa 30 kilometrov južne od tejto lokality, kde si odpočinkovú rezidenciu vybudovala Katarína II. a jej syn Pavol I. V Letnej záhrade stojí letný palác Petra I. Veľkého. Príbeh uvedený nižšie sa však týka práve Kataríny. Lokalizácia anekdoty je teda z priestorového hľadiska nanajvýš zreteľná.)

 

Cár si všimol, že na jednej z cestičiek stojí hliadka. Na otázku “Prečo tam stojí?” Vojak dokázal odpovedať len: “Tak mi prikázali.” Panovník poslal pobočníka aby sa informoval na veliteľstve hliadky. Ani tam však neboli schopní povedať viac, než že na toto miesto v zime aj v lete posielajú hliadku. Kto ako prvý vydal tento rozkaz, zistiť nevedia. Záhada zaujala celý dvor, zvesti o nej sa dostali aj medzi služobníctvo, ku starému lokajovi, ktorý už poberal dôchodok. Ten poznamenal, že keď so svojim otcom išiel Letnou záhradou okolo hliadky, povedal: “A stráž stále stojí, chráni kvietok. Cárovna Katarína raz práve na tomto mieste zbadala omnoho skôr než obvykle prvé snežienky. Rozkázala stráži dávať pozor, aby ich nikto neodtrhol.”

 

Aby bol príkaz splnený, bola ku kvetu postavená hliadka, ktorá tam od tých dôb roky stojí. Takéto detaily v nás vzbudzujú pohŕdanie a posmech, ale práve ich prostredníctvom sa prejavuje primitívna sila, nemennosť a stálosť, v ktorých tkvie moc tvoriaca podstatu Ruska protikladnú ostatnej Európe. V tejto súvislosti ti mimochodom prídu na myseľ hliadky, ktoré počas záplav v Petrohrade v roku 1825 alebo na Šipke v roku 1877 (na vrchu Šipka, zvlášť v rovnomennom priesmyku pod ním prebiehali hlavné boje rusko-tureckej vojny na území dnešného Bulharska) neboli zrušené, takže jedni sa utopili a druhí na svojich stanovištiach zamrzli. (Otto von Bismarck, Myšlienky a spomienky).

 

Katarína Veľká zomrela v roku 1796, takže aj keby sa rozhodla (čo je veľmi málo pravdepodobné) chrániť snežienky v poslednom roku svojho života, v dobe Bismarckovho pobytu v Rusku by stráž držali už zhruba 65 rokov! Hlúposť? Kdeže. Hlúposť v tom vidí len zaslepenec. Bismarck postrehol prostredníctvom príbehu úplne iné vlastnosti, o ktorých sa tiež zmieňuje. Nemennosť a stálosť. Dnešní “kreatívni” blogeri sa budú smiať aj rímskemu strážcovi, ktorý počas paniky po výbuchu Vezuvu v Pompejách zotrval na svojom poste. Pritom Rím sa stal mocným práve vďaka takým strážcom a takémuto chápaniu povinnosti.

 

 

Bulharské strieborné pamätné mince nemajú veľkú finančnú ani numizmatickú hodnotu. Vo svojej dobe boli masovou pripomienkou udalostí, ktoré viedli k vzniku nezávislého Bulharska. Ruská armáda bola vo vojne rokov 1877-78 v dobrej forme a zvíťazila. Počas nasledujúcich mierových rokovaní získalo zrejme Rusko historické skúsenosti.

 

3. Lupene

Vojna pokračuje zhruba podľa prognózy, ktorú autor opísal v článkoch z decembra 2024, s uvedeným vynechaním vybraných kapitol. Takisto šanca na prímerie do jesennej rasputice roku 2025 sa znižuje. Podľa mienky autora môžu byť ukrajinské vojská za mimoriadnych okolností schopné klásť odpor do zimnej kampane 2028-29. Posúvať termíny na roky 2029-30, ako o tom hovorí šéf nemeckej rozviedky Bruno Kahl, nie je podľa názoru autora reálne. A ak Rusi dovtedy nezmenia svoj štýl vedenia špeciálnej vojenskej operácie, rozkvitne ešte nejedno Očeretino.

 

4. …karafiáty

Čo by to bolo za sviatky, keby sme nepozdravili predsedu vlády. Keď si dokázal efektne zariadiť pozvánku na oslavy 80. výročia Dňa víťazstva, mohol by požiadať ruských hostiteľov aby mu darovali orchideu z Jaroslavle. Že ju bude pestovať vo svojej kancelárii na pracovnom stole. A keď bude nejaká videokonferencia o protiruských sankciách, že sa ten kvet dostane do záberu. Ak by sa ruskí hostitelia náhodou domnievali, že si R. Fico žiadnu orchideu nezaslúži, nech aspoň prižmúria oči ak by si na recepcii v Kremli naberal do sáčkov červený kaviár. Nechce to pre seba, bude to nový symbol slovenskej sociálnej demokracie!

 

Navzdory všetkým, ktorí nevidia aká skvelá partia by sa v globále dala zahrať proti EÚ, pričom SR by nebola najsviežejším elementom jej pohrebného venca. Napriek všetkým, ktorí hovoria, že nás ťahá späť do Ruska. Kým by mu prípadne Kaja Kallasová neukradla z peračníka drevenú pinzetu, môže ho rozdávať prinajmenšom na mítingoch svojej politickej strany, po rybacom vajku. Keď už nebude ani na tie…

Bol to fakt len sviatočný článok, o kvetoch.

 

 

MK

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov