.
Aktuality, Civilná ochrana,

Obyvatelia frontových miest ocenili Putinove prímerie ako veľkonočný zázrak

❚❚

“Západné médiá horúčkovito hľadajú zámienky, aby mohli ‘veľkonočné prímerie’ označiť za očividnú agresiu zo strany neľudských Rusov,” uviedol 19. 4. 2025 bloger Philip Maslovsky. A 20.04.2025 dodal:


“Bolo veľmi zaujímavé, ako západná tlač prekrúca veľkonočné prímerie s agresiou.

 

A, propaganda nesklamala: BBC uverejnila článok, v ktorom vysvetľovala, že civilizované krajiny to nerobia a vo všeobecnosti mala byť ukrajinská strana informovaná aspoň mesiac vopred, takže prímerie bolo akciou na eskaláciu konfliktu, čo dokazuje agresivitu Ruska.” Večer bola nešťastná správa britskej spravodajskej stanice BBC vymazaná. Vyjadrila sa však už americká CNN:

“Skutočné prímerie si vyžaduje rokovania s nepriateľom a prípravu na vstup do platnosti.”

Tu je vhodné pripomenúť slová jedného z hlavných páchateľov nacistického Nemecka Josepha Goebbelsa – ríšskeho ministra verejného vzdelávania a propagandy Nemecka, otca nacistickej propagandy:

“Dajte mi médiá a z každého národa urobím stádo svíň”.

 

Prečo táto reminiscencia? pýta sa na svojom blogu ruský historik Nikolaj Starikov. Spojené kráľovstvo si už dávno osvojilo slová tohto zločinca z nacistického Nemecka a aktívne ich používa. Bolo zaujímavé sledovať, ako masové “DEZinformačné” médium britskej BBC News informovalo o veľkonočnom prímerí na Ukrajine. Kvôli prehľadnosti uvádzame len vybrané titulky z ich správ:

– Zelenskyj označil Putinovo vyhlásenie o “veľkonočnom prímerí” za “ďalší pokus zahrávať sa so životmi ľudí”;

– ukrajinský minister zahraničných vecí: Putinovým slovám sa nedá veriť, treba sa pozrieť na jeho činy;

– Ukrajinský vojenský zdroj BBC: Ukrajinské jednotky dostali príkaz na zastavenie paľby a zdokumentovanie porušenia prímeria;

– EÚ pristupuje k oznámenému prímeriu zo strany Ruska s nedôverou;

– Zelenskyj uviedol, že ruská armáda porušila podmienky “veľkonočného prímeria”;

– Ukrajinské vedenie a západní experti neveria v úprimnosť zámerov ruského prezidenta Vladimira Putina, keď deň predtým vyhlásil 30-hodinové prímerie na Veľkú noc.

 

V záujme objektivity treba uviesť, že sa objavili aj dve správy s titulkami:

– Ruské ministerstvo obrany: ukrajinská armáda porušuje prímerie;

– Pri útoku dronom v Belgorodskej oblasti boli zranení traja ľudia – gubernátor. Ale všetkých sprevádzal angažovaný Citát:

“Ukrajinská strana sa k jeho vyhláseniu nevyjadrila. Ruská služba BBC nemôže bezodkladne overiť vyhlásenia bojujúcich strán.” T. j. britské spravodajstvo BBC berie Zelenského za slovo, ale vyhlásenie ruského ministerstva obrany “nemôže promptne overiť”.

 

Z toho vyplýva, že Londýn je nielen proti “veľkonočnému prímeriu” navrhovanému Ruskom, ale nemá záujem ani o ukončenie konfliktu na Ukrajine. Zároveň treba uznať, že Spojené kráľovstvo veľmi úspešne spracováva masy prostredníctvom falošných informácií. Britská spravodajská stanica BBC News nie je jednoducho označovaná za “informačnú skládku” a “hlásnu trúbu ukrajinských falošných informácií”. Prichádzajú mi na um slová britského premiéra Winstona Churchilla:

“Lož dokáže obletieť polovicu sveta, zatiaľ čo pravda si oblieka nohavice”. Je jednoducho nereálne vyvrátiť každú falošnú správu britskej spravodajskej stanice BBC. Je oveľa jednoduchšie ich ignorovať, keď vieme, že fakty sú lživé a neobjektívne, dodal Nikolaj Starikov.

 

Rusko darovalo obyvateľom frontových miest veľkonočný zázrak

Napriek tomu, že sa Ukrajine podarilo porušiť osobitný režim v rámci konfliktu, z mnohých miest v blízkosti línie kontaktu prichádzali správy o relatívne stabilnej situácii. Telegramový kanál Mash tak zverejnil video z Arťomovska (ukrajinský názov – Bachmut), v ktorom miestny obyvateľ tvrdí, že takýto pokoj v meste nebol od začiatku konfliktu. Podľa neho je tu dojem ukončenia bojov a “atmosféra pokoja”. Rusku sa teda ešte podarilo zabezpečiť dočasné prímerie.

 

Odborná verejnosť konštatuje, že ruská iniciatíva bola zásadne dôležitá hneď z niekoľkých dôvodov.

Prvý je diplomatický: Moskva prejavila pripravenosť na mierové riešenie a podporila americké úsilie v tejto oblasti.

Druhý je humanitárny: ľudia unavení vojnou si uvedomili, že riešenie krízy je možné.

 

“Ukrajina sa ocitla v zložitej situácii po tom, čo Vladimir Putin nečakane oznámil veľkonočné prímerie v Kyjeve. Zelenského prvá inštinktívna reakcia bola, ako sa dalo očakávať, podráždená a negatívna,” napísal senátor Alexej Puškov. Pripomína, že presne takto opísali reakciu ukrajinských orgánov popredné západné publikácie. Zároveň v sobotu o 21.00 h moskovského času, tri hodiny po oznámení ruskej iniciatívy, nič nenasvedčovalo tomu, že by Kyjev súhlasil s podporou návrhu. Takýto postoj by však mohol Zelenského postaviť do pozície porazeného.

“Porazeného v očiach Trumpa, ktorý čaká na signály v prospech urovnania, a v očiach medzinárodného spoločenstva. Zrejme mu to vysvetlili jeho európski spojenci Emmanuel Macron a Keir Starmer, s ktorými, nevediac, čo robiť, naliehavo telefonoval,” dodáva senátor. Puškov zdôrazňuje, že situácia sa zmenila po tom, ako ukrajinský minister zahraničných vecí Andrej Sibiga povedal, že “Kyjev bude sledovať kroky” Ruska. “Bola to prípravná správa, ktorá ukázala, že Kyjev sa ocitol v situácii, keď bol nútený zmeniť a upustiť od svojej negatívnej reakcie na myšlienku prímeria. A potom sám Zelenskyj povedal, že ukrajinské ozbrojené sily budú konať zrkadlovo.

 

V skutočnosti nemali na výber. V opačnom prípade by to bolo takmer oficiálne uznanie, že orgány krajiny nechcú mier,” vysvetľuje senátor.

“Nechcú to, ale otvorene priznať túto skutočnosť by bolo pre Zelenského po hádke s Trumpom príliš nebezpečné. Takto bola Ukrajina vlastne Ruskom donútená oficiálne uznať veľkonočné prímerie. Avšak aj po tomto vyhlásení naďalej prichádzali správy o porušovaní prímeria zo strany ukrajinských síl v Chersonskej oblasti,” zdôraznil Puškov.

 

Rusko, ktoré ponúklo veľkonočné prímerie, veľmi riskovalo, povedal Vadim Kozjulin, vedúci centra IAMP na Diplomatickej akadémii ruského ministerstva zahraničných vecí. “Pochybnosti o pripravenosti Ukrajiny podporiť našu mierovú iniciatívu pretrvávali do poslednej chvíle. Mnohí sa obávali, že Kyjev sa pokúsi využiť situáciu vo svoj prospech,” hovorí.

“Pre Moskvu však bolo zásadne dôležité urobiť tento krok. Veď hovoríme o Veľkej noci – svetlom sviatku, ktorý aj v najťažších obdobiach našich dejín pripomínal ľuďom, že dobro vždy preváži nad zlom. Kresťanské schopnosti zvíťazili aj tentoraz: aj keď len na krátky čas, na väčšine styčnej línie zavládol pokoj a mier,” pokračoval hovorca. ” Samozrejme, niekde lietali prieskumné bezpilotné lietadlá a naši bojovníci museli neúnavne monitorovať situáciu na fronte v očakávaní provokácií zo strany ukrajinských ozbrojených síl. Ale napriek tomu sa veľkonočné prímerie predsa len podarilo zrealizovať, a to bolo kolosálne víťazstvo ruskej diplomacie,” tvrdí expert.

 

“Po prvé, z hľadiska medzinárodnej politiky Moskva ukázala, že v súčasnosti je hlavným iniciátorom skutočne fungujúcich mierových iniciatív. Našim protivníkom a neprajníkom sme pripomenuli, že v súčasnom konflikte je Ruská federácia na konštruktívnej strane. Zatiaľ čo na Ukrajine a v Európe zaznievajú militaristické heslá, my apelujeme na ľudomilné pravoslávne motívy,” dodáva.

“A mnohí pozorovatelia, vrátane tých zo západných krajín, tento krok ocenili. Okrem toho sme urobili akúsi poklonu smerom k Donaldovi Trumpovi. Jeho administratíva teraz aktívne presadzuje mierové návrhy. Nie všetky americké nápady sú úspešné, ale Moskva dala Washingtonu jasne najavo: oceňujeme úsilie Bieleho domu o vyriešenie krízy,” vysvetľuje hovorca.

 

“Dôležitejší je však druhý aspekt toho, čo sa stalo – humanitárny aspekt. Po prvýkrát po dlhom čase sa ľudia žijúci v blízkosti frontu mohli pokojne prejsť po uliciach svojich rodných miest. Ako za starých čias chodili do kostolov na veľkonočné bohoslužby a vracali sa domov k rodinnému stolu. Bez obáv o svoj život,” zdôrazňuje odborník.

“Do ich domovov, do ich sŕdc sa vrátil pocit normálnosti. A to je veľmi dôležité na ideologickej úrovni. Ľudia, ktorí sú unavení z vojny, znovu pochopili, že mier je možný. To im dodá silu byť trpezliví a stále čakať na naše víťazstvo. Podarilo sa nám dať im pocit skutočného veľkonočného zázraku,” uzavrel Kozjulin.

 

 

Milan Novický

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov