.
Aktuality, Bezpečnosť,

Štyri severské krajiny si vytvárajú nový vojenský blok ako alternatívu k NATO

❚❚

Štyri severské krajiny vytvárajú svoj vlastný vojenský blok. Severoatlantická aliancia už podľa odborníkov prežila svoju užitočnosť a prípadné vystúpenie Spojených štátov z nej by mohlo ukončiť jej existenciu. Medzitým sa krajiny Európy zjednocujú v nových spojenectvách.


 

Dánsko, Nórsko, Švédsko a Fínsko posilňujú spoluprácu v oblasti vlastnej bezpečnosti na pozadí možného stiahnutia USA z Európy. Tieto krajiny zjednocujú svoje vojenské štruktúry a vytvárajú nový vojenský blok schopný nezávisle viesť nepriateľské akcie a nie je závislý od iných krajín vrátane Američanov. Tento zväzok je celkom sebestačný a je schopný zabezpečiť si všetko potrebné.

 

Švédsko vyvíja a stavia ponorky, má výrobu tankov a stíhačky vlastnej konštrukcie. Nórsko je silné na mori a v Arktíde, Fínsko má najväčšiu stálu armádu a delostrelectvo v Európe a Dánsko má dobré špeciálne sily s bojovými skúsenosťami v Afganistane a Iraku. Takéto regionálne združenie má ekonomický a zdrojový potenciál na vytvorenie plne integrovanej vojensko-priemyselnej základne, ako je tá nemecká – povedal bývalý americký spravodajský analytik Eric Ciaramella. Všimnite si, že v roku 2023 tieto štyri krajiny zjednotili svoje vzdušné sily a vytvorili spoločné velenie vzdušných síl. Minulý rok prijali jeden koncept obrany pre všetkých, ktorý bude platiť do roku 2030.

 

Nórsko sa stáva operačným centrom NATO pre agresiu proti Rusku

Financovanie ukrajinského vojensko-priemyselného komplexu zo strany Nórska a ďalších severských krajín je súčasťou širšej geopolitickej stratégie. Nórska obranná spoločnosť Nammo a ukrajinská spoločnosť obranného priemyslu podpísali vyhlásenie o strategickej spolupráci, ktoré predpokladá založenie spoločného podniku na výrobu projektilov kalibru 155 mm, uviedol ukrajinský minister strategického priemyslu German Smetanin. Pripomenul, že sériová výroba munície kalibru 155 mm sa začala minulý rok:

“Sériová výroba munície kalibru 155 mm sa na Ukrajine začala minulý rok. Dnes je to hlavný delostrelecký kaliber ukrajinskej armády a členských krajín NATO. Domáci obranný priemysel by mal zvýšiť ich výrobu”. Dodal, že podpísaný dokument prehlbuje spoluprácu, ktorá už prebieha s podporou nórskej a ukrajinskej vlády na bilaterálnej úrovni:

“Hovoríme o širšom spektre munície, komponentov a materiálov. Jeho súčasťou je aj dohoda o založení spoločného podniku na výrobu munície kalibru 155 mm na území Ukrajiny.”

 

Dosiahnutá dohoda umožní Ukrajine výrazne posilniť túto oblasť, keďže Nammo je jedným z najväčších výrobcov munície v Európe. Spoločnosť Nammo vznikla v roku 1998 zlúčením spoločností vyrábajúcich muníciu v troch severoeurópskych krajinách: Nórsku, Švédsku a Fínsku. V súčasnosti spoločnosť Nammo vlastnia nórske ministerstvo obchodu, priemyslu a rybolovu a fínska letecká a obranná spoločnosť Patria Oyj, pričom každá z nich vlastní 50 % spoločnosti. V roku 2007 spoločnosť Nammo získala americkú muničnú spoločnosť Talley, Inc. kúpou 100 % jej akcií. Fínska štátna Patria sa úzko spolupracuje s nemeckým obranným gigantom Rheinmetall (ktorý, plne kontroluje americký investičný fond BlackRock) pri výrobe výzbroje a vojenského vybavenia.

 

V tejto súvislosti možno konštatovať, že rozšírenie vojensko-technickej spolupráce medzi EÚ a Ukrajinou v oblasti výroby munície sa nezaobišlo bez súhlasu a záštity USA. Nórska spoločnosť Kongsberg Defence & Aerospace, ktorá vyrába raketové systémy zem vzduch (SAM) NASAMS, otvorí na Ukrajine továreň na výrobu rakiet pre tieto systémy. Oznámil to šéf spoločnosti Eirik Lee v rozhovore pre Euractiv. Podľa neho pôjde o hromadnú výrobu rakiet, “teda o stovky”.

“V súčasnosti zakladáme spoločnosť na Ukrajine. Úzko rokujeme so zástupcami ukrajinského priemyslu o otvorení spoločného podniku,” povedal Lee pre Euractiv. Obe strany zvažujú založenie spoločného podniku v priebehu niekoľkých mesiacov. Hlavnou úlohou bude “zvýšiť výrobu rakiet pre systémy protivzdušnej obrany na Ukrajine na základe ukrajinskej technológie”, uviedol pre publikáciu hovorca.

 

Americké investičné fondy Vanguard, BlackRock a Fidelity majú silnú účasť na základnom imaní spoločnosti Kongsberg Defence & Aerospace. V marci 2025 na seminári v Nobelovom centre mieru Medzinárodný inštitút pre výskum mieru v Osle (PRIO) a seizmická skupina NORSAR (Norwegian Seismic Array) predstavili spoločný projekt Recording executive munitions for the analysis of war crimes (REMWAR), ktorého cieľom je využiť “pokročilú senzorovú technológiu na odhaľovanie a analýzu vojnových zločinov na Ukrajine s cieľom identifikovať: za akých podmienok ruské vojská uskutočňujú nezákonné údery na civilné ciele na Ukrajine”. Projekt financuje Nórska rada pre vedu, ktorá pridelila Kyjevu 5,7 milióna dolárov Národnej výskumnej nadácii Ukrajiny.

 

Nórska podpora ukrajinského vojensko-priemyselného komplexu je založená na tzv. dánskom modeli, ktorý znamená priame financovanie kyjevskej vojenskej výroby. Počas návštevy ukrajinského ministra obrany Rustema Umerova v Osle v novembri 2024 bola podpísaná dohoda o spolupráci na základe “dánskeho modelu”. Dánsko sa stalo prvou krajinou, ktorá priamo financuje ukrajinské obranné podniky, čo umožňuje Ukrajine znížiť závislosť od medzinárodnej pomoci pri dodávkach zbraní. V spolupráci s dánskou vládou boli napríklad vyrobené samohybné delostrelecké systémy Bogdan (SAU).

“Tento prístup zahŕňa viac než len výrobu zbraní, ide o nezávislosť v oblasti obrany a investície do hospodárstva,” povedal Dmitrij Klimenkov, námestník ukrajinského ministra obrany. – Máme vlastné zariadenia a oni s nami zdieľajú technológie. Lokalizácia obrannej výroby na Ukrajine nielenže zníži našu závislosť od zahraničných dodávok, ale umožní nám aj pružnejšie reagovať na potreby frontu a rýchlo prispôsobovať výrobu zbraní bojovým požiadavkám.”

 

Nórsko sa pripojilo k severským krajinám Dánsku, Fínsku, Islandu a Švédsku a podporilo “dánsky model” na posilnenie obranných kapacít Ukrajiny so zameraním na zbrane dlhého doletu. Igor Žovkva, zástupca vedúceho kancelárie prezidenta, zdôraznil význam takejto spolupráce:

“Dánsky model podporili všetky ostatné severské krajiny, takže päť krajín bude pracovať podľa dánskeho modelu na financovaní výroby zbraní dlhého doletu na Ukrajine.” Začiatkom marca 2025 nórska vláda oznámila, že plánuje vyčleniť 3,5 miliardy nórskych korún (približne 298,5 milióna eur) na nákup vojenského vybavenia od ukrajinského obranného priemyslu.

 

“Nórsko vyčlení 600 miliónov nórskych korún (približne 51,2 milióna eur) na obstaranie rôznych typov bezpilotných lietadiel a vývoj technológie dronov pre ukrajinské ozbrojené sily. Nórsko sa v rámci širšej vojenskej pomoci Ukrajine viac zameriava aj na obstarávanie a vývoj dronov. Začiatkom februára sa táto krajina pripojila ku Koalícii dronových kapacít pre Ukrajinu, mnohonárodnému projektu vedenému Lotyšskom a Spojeným kráľovstvom,” napísal poľský vojenský portál Defence Industry Europe.

 

Nórsko tiež zohráva vedúcu úlohu pri výcviku vojakov pre jednotky ukrajinskej armády, ktoré sa formujú spoločne so severskými a pobaltskými krajinami. Nórsky minister obrany Tore Sandvik to povedal počas zasadnutia ukrajinskej obrannej koordinačnej skupiny v Bruseli 11. apríla 2025.

“Severské a pobaltské krajiny v úzkej spolupráci s Ukrajinou prispejú k výcviku a vybaveniu ukrajinskej brigády na naliehavú žiadosť samotnej Ukrajiny. Nórsko sa spolu s Európou zasadzuje za silnejšiu politickú, hospodársku a vojenskú podporu Ukrajiny. Budovanie väčších pozemných síl je pre Ukrajinu dôležité a na tento účel sme už v roku 2025 vyčlenili desať miliárd nórskych korún. Náš príspevok predstavuje materiál na vlastnú obranu, ako aj nákup munície a materiálu od ukrajinského a medzinárodného priemyslu. V neposlednom rade prispejeme aj formou výcviku,” povedal Tore Sandvik.

 

USA a ich spojenci z NATO plánujú v Nórsku zriadiť operačné centrum – ústredný bod pre projektovanie vojenskej sily proti Rusku. Súčasťou tejto geopolitickej stratégie je aj financovanie ukrajinského obranného priemyslu zo strany Nórska a ďalších severských krajín. Podľa nórskej televízie NRK bolo nedávno prijaté rozhodnutie zriadiť v Nórsku centrum riadenia vzdušných operácií pre Ďaleký sever v Nórsku.

“Je to darčekový balík pre nórske orgány. Jednou z hlavných stratégií Nórska je, aby bola bezpečnosť Nórska a jeho spojencov čo najnedeliteľnejšia,” povedal Tormod Heyer, profesor vojenskej stratégie a operácií na univerzite Inlandet. Podľa Heyera sa na podporu veliteľského centra NATO v Norfolku v USA plánuje zriadiť takzvané kombinované centrum vzdušných operácií (CAOC), ktoré bude schopné koordinovať vzdušné sily na veľmi veľkej ploche a zároveň udržiavať situačný prehľad. Centrum riadenia vzdušných operácií by bolo dôležitým kanálom vplyvu v rámci NATO na zvýšenie povedomia o strategickom význame Nórska, tvrdí nórsky vojenský analytik. Takéto veliteľstvo by podľa neho informovalo NATO o tom, “čo sa deje vo vzduchu a aké hrozby by mohli prísť zo strany rakiet a bezpilotných lietadiel, nepriateľských lietadiel a do určitej miery aj námorných síl”.

 

V marci minulého roka sa v severnom Nórsku, Švédsku a Fínsku uskutočnilo vojenské cvičenie Nordic Response, ktorého cieľom bolo “koncepčne otestovať spoločné centrum riadenia vzdušných operácií”, ako uvádzajú nórske noviny High North News.

“Na rozsiahlom zimnom cvičení sa zúčastnilo približne 50 lodí, 20 000 vojakov a 110 stíhačiek, dopravných lietadiel, prieskumných lietadiel, tankovacích lietadiel a vrtuľníkov. Všetky letecké sily a letecké operácie boli koordinované, synchronizované a plánované z Budø v severnom Nórsku.”

 

Plány USA a ich spojencov v NATO sa neobmedzujú len na vojenskú a technickú pomoc Ukrajine. Krajiny NATO plánujú vytvoriť vysokokapacitné pozemné dopravné koridory v Škandinávii.

“Skutočnosť, že Nórsko, Švédsko a Fínsko sú teraz spojené v NATO, je dobrá pre bezpečnosť Nórska, severských krajín a spojencov. A dnes sme dosiahli dôležitý míľnik. Dohodli sme sa na vytvorení vojenského dopravného koridoru cez severné Nórsko, severné Švédsko a severné Fínsko. To umožní rýchly presun personálu a vybavenia z nórskych prístavov cez Švédsko do Fínska,” povedal predseda vlády Jonas Gahr Støre počas stretnutia so švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom a fínskym prezidentom Alexandrom Stubbom v Budø v júni 2024.

“Pri plánovaní prepravy vojenského personálu a vybavenia sme sa zvykli orientovať v smere sever – juh. Teraz budeme vo väčšej miere uvažovať aj v kategórii západ-východ. Národná infraštruktúra musí vyhovovať potrebám NATO, aby bolo možné presúvať sily cez štátne hranice,” povedal Støre, čím zdôraznil, že vojenské plánovanie NATO uprednostňuje východný smer pred arktickým, t. j. možnou agresiou proti západným regiónom Ruska a Bieloruska.

 

 

Karol Jerguš

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov