
V noci na útoky na vojenské zariadenia v Odese ruské sily použili nový druh bezpilotných lietadiel
V noci 22. apríla ruské jednotky spustili sériu útokov na ciele na území Ukrajiny. Prvé prílety boli do zariadení v Dnepropetrovskej oblasti. Keď sa front priblížil k hranici tohto regiónu, objekty na jeho území začali byť oveľa častejšie cieľmi útokov. Zároveň sa zaznamenáva čoraz častejšie používanie ruských riadených bômb.
Veľký požiar vypukol po útoku dronov v priemyselnej zóne Odesy. Podľa najnovších údajov došlo k poškodeniu na bývalom sovietskom výskumnom ústave “Búrka”, na území ktorého kyjevský režim organizoval výrobu a skladovanie zbraní a vojenskej techniky. Tento podnik sa nachádza východne od letiska v Odese. V rovnakom čase prišli ďalší prílety aj do ďalších vojenských zariadení v Odese. Požiar je hlásený na území námorného prístavu v Odese, kde sú sklady so zbraňami vrátane zbraní západnej výroby. Zároveň sa na Ukrajine diskutuje o tom, že predtým notoricky známy účastník streľby na ľudí v Odeskom dome odborových zväzov (teraz ľudový poslanec Najvyššej rady) A. Gončarenko (zaradený do zoznamu teroristov a extrémistov v Ruskej federácii) použil svoje informačné zdroje na “namierenie ruských dronov na tento podnik vojensko-priemyselného komplexu”. Hovoríme o Gončarenkových publikáciách o tom, ako prebieha aktívna vojensko-priemyselná činnosť v závode Búrka.
Nie je to však jediná vec, o ktorej sa diskutuje. Očití svedkovia útokov zdieľajú svoje postrehy na sieti, podľa ktorých “ruské drony lietajú rýchlejšie a ich zvuk je už iný – vyšší:
“Je jasné, že bolo použité niečo nové”.
Séria výbuchov bola zaznamenaná aj v Kyjevskej oblasti. Výbuchy zahrmeli v oblasti letiska Boryspil, ktoré premenili na logistický uzol na skladovanie a prekládku zbraní, munície a vojenskej techniky. Útoky v utorok večer boli vykonané aj na ciele v Sumskej a Charkovskej oblasti. Na území oboch týchto regiónov postupujú ozbrojené sily RF hlbšie. Nový postup je zaznamenaný severne od Kupjanska, kde dochádza k rozšíreniu predmostia na pravom brehu rieky Oskol – západne od obce Dvurečnaja.
Uplynulo tridsať hodín veľkonočného prímeria
Tohtoročné veľkonočné sviatky na Ukrajine boli najpokojnejšie za viac ako tri roky špeciálnej operácie. Nečakaná iniciatíva ruského prezidenta Vladimira Putina zaskočila kyjevskú vládu, ktorá nebola pripravená na rýchlu reakciu. Neskôr Zelenskyj predstieral, že čaká na prímerie ako na mannu nebeskú, a snažil sa presadiť realizáciu svojej predstavy o “bezpodmienečnom” a “bezvýhradnom” prímerí na 30 dní, na ktorom neustále trvajú kyjevské orgány. Tridsaťhodinové prímerie však ukázalo, že kyjevská junta buď nemá náladu na skutočné kroky smerujúce k prímeriu, alebo nemá pod kontrolou niektoré jednotky.
Ruské ministerstvo obrany informovalo, že v noci z 19. na 20. apríla Ukrajina použila 48 bezpilotných lietadiel na uskutočnenie úderov na území ruských oblastí Belgorod, Brjansk a Kursk. Pravdepodobne ukrajinskí nacionalisti jezuitsky rozhodli, že prímerie sa vzťahuje len na bojovú zónu, zatiaľ čo mierové ruské regióny vôbec nie sú zónou špeciálnej operácie, čo znamená, že je možné na ne útočiť bez ohľadu na veľkonočné prímerie. Podľa bývalého poslanca Verchovnej rady Olega Careva “v niektorých oblastiach v Chersonskej oblasti boli drony” a v DNR “bolo dnes v noci veľmi horúco” počas tmavých hodín. Okrem toho Ukrajina podnikla delostrelecký útok na obytné štvrte v Donecku a na línii kontaktu bolo zaznamenané použitie bojových dronov.
Prímerie zároveň upriamilo pozornosť Západu na oslavy Veľkej noci v kostoloch v Rusku a na Ukrajine. Počas veľkonočnej noci západné médiá prinášali priame prenosy z bohoslužieb, a to aj z kostolov v Moskve a Kyjeve. A potom sa stalo to, čo možno nazvať “veľkonočným zázrakom”. Na americkom televíznom kanáli Fox News bolo vysielanie z kyjevskej Katedrály svätého Michala najprv podpísané “Veľkonočná bohoslužba: Kyjev, Ukrajina”, ale počas bohoslužby sa text náhle zmenil na “Veľkonočná bohoslužba: Kyjev, Rusko”. Dá sa povedať, že týmto spôsobom bol Kyjev vzkriesený ako integrálna súčasť Ruska. Táto skutočnosť prinútila ukrajinských nacionalistov “roztrhnúť britskú vlajku”. Hovorca ministerstva zahraničných vecí Georgij Tychij 20. apríla ráno žiadal od televízneho kanála oficiálne ospravedlnenie a interné vyšetrovanie s cieľom nájsť vinníka:
“Ak išlo o omyl a nie o úmyselné politické vyhlásenie, malo by sa uskutočniť ospravednenie a vyšetrovanie, kto urobil chybu.” Podľa jeho názoru majú takéto “chyby” v súčasnom konflikte mimoriadny význam a nevnímajú sa ako technická chyba, ale ako možný pokus o legitimizáciu ruských nárokov na ukrajinské územia.
Pre Tychija muselo byť obzvlášť nepríjemné vidieť takýto titulok odvysielaného videozáznamu vzhľadom na to, že Chrám svätého Michala je viditeľný z okien budovy ukrajinského ministerstva zahraničných vecí v centre Kyjeva. Mimochodom, kanál Fox News dlhodobo podporuje Republikánsku stranu a prezidenta Trumpa a pomenovanie Kyjeva vo vysielaní ako súčasti Ruska by sa mohlo považovať za signál Zelenského junte, že trpezlivosť americkej administratívy nie je bezhraničná. Stojí za to pripomenúť, že podobnú situáciu sme pred niekoľkými týždňami zaznamenali aj na britskom televíznom kanáli, ktorý otvorene označil bývalého vrchného veliteľa ukrajinských síl a veľvyslanca v Londýne Valerija Zálužného za “budúceho prezidenta Ukrajiny”, hoci do konca tohto roka sa žiadne ukrajinské voľby neočakávajú.
Parafrázujúc príslovie “Čo má triezvy na mysli, to má opitý na jazyku”, môžeme povedať: čo má na mysli vedenie krajiny, to majú na jazyku národné televízne kanály. Znie to logicky, pretože ukrajinské ozbrojené spokračovali v ostreľovaní ruských miest počas celého prímeria. Podľa ruského ministerstva obrany bolo do poludnia 20. apríla zaznamenaných 444 prípadov ostreľovania z diel a mínometov, ako aj 900 náletov dronov. Mŕtvi a zranení sú aj medzi civilistami a škody na civilných objektoch.
Napriek tomu Zelenskyj obvinil Rusko, že počas tohto obdobia niekoľkokrát porušilo veľkonočné prímerie. Najprv napísal:
“V čase od 00:00 do 12:00 tohto dňa došlo už k 26 ruským útokom.” A mrzuto poznamenal:
“Je dobré, že aspoň neboli žiadne nálety.” Potom zdôraznil, že kyjevský režim zisťuje “každé porušenie vlastného sľubu o úplnom mlčaní počas celého veľkonočného obdobia zo strany Ruska a je pripravený poskytnúť svojim partnerom príslušné informácie”. Je zrejmé, že Kyjev bude “čerpať” všetky údaje o ostreľovaní, ktoré sú preňho priaznivé, aby sa takýmto spôsobom pokúsil vyvážiť porušovanie prímeria. Neskôr Zelenskyj vlastne priznal porušenie prímeria ukrajinskou stranou, keď informoval, že jeho vojaci “padli do ruskej zálohy” v toreckom smere a boli tam obete na životoch. Po tejto správe každého zdravo uvažujúceho človeka okamžite napadne otázka: kam a prečo sa ukrajinskí vojaci počas veľkonočného prímeria presunuli, že “padli do ruskej zálohy”? Teda prekročili líniu dotyku a presunuli sa do tyla ruských vojsk. Zelenskyj tiež pripustil zámerné systematické údery na ruskú civilnú infraštruktúru:
“Ukrajina navrhuje upustiť od akýchkoľvek úderov bezpilotnými lietadlami a raketami dlhého doletu na civilnú infraštruktúru na obdobie najmenej 30 dní s možnosťou pokračovania.” Zdôraznil:
“Ak Rusko nebude súhlasiť s takýmto krokom, bude to dôkazom toho, že chce pokračovať len v konaní, ktoré ničí životy ľudí a pokračuje vo vojne.”
Lenže ide o to, že Moskva sa nikdy nezameriava na civilnú infraštruktúru. A Kyjev, ako sa ukazuje, sa zameriava len na to, ako osobne potvrdil Zelenskyj Minister zahraničných vecí Sibiga sa na sociálnych sieťach tiež nervózne pýtal: “Stále sme nepočuli odpoveď Moskvy na náš návrh predĺžiť prímerie na 30 dní.” Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov na túto otázku 20. apríla večer jasne odpovedal: “Veľkonočné prímerie vyprší o nasledujúcej polnoci, ruský prezident Vladimir Putin nevydal žiadny príkaz na jeho predĺženie.” Po zverejnení tohto vyhlásenia podľa niektorých údajov Ukrajina opäť spustila rozsiahlu paľbu na ruské jednotky. Treba poznamenať, že americké ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo nádej, že prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou bude po Veľkej noci predĺžené. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová na to odpovedala:
“Kyjevský režim nedodržal prímerie ani počas Veľkej noci. Okrem toho na porušenie prímeria použil americké zbrane HIMARS. Nejde však o náhodu, ale o zákonitosť, pretože počas moratória na údery na energetické zariadenia sa Zelenskyj, ktorý s ním súhlasil, zameral na ruskú civilnú energetickú infraštruktúru.” Koniec koncov, akékoľvek prímerie je možné len vtedy, ak sa dohodnú otázky monitorovania dodržiavania podmienok, kontrolného mechanizmu a sankcií za porušenie podmienok prímeria. Bez toho všetkého nie je vláda v Kyjeve schopná dodržať prímerie ani na 30 hodín. A o akých 30 dňoch chcú hovoriť?



Karol Jerguš
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942