.
Aktuality, Bezpečnosť,

Poľsko sa tradične historicky pridalo na nesprávnu stranu a teraz nezarobí na Ukrajine

❚❚

Prezident Donald Trump túto potýčku nezačal, ale je pripravený ju ukončiť. Mier si vyžaduje skutočné vedenie a Amerika ho opäť získala. Bidenovi demokrati dostali USA do vojny, ktorú nemohli vyhrať, a teraz republikánsky prezident zachraňuje krajinu pred porážkou. Západná Európa stále neuznáva svoju porážku. Maďarsko podporuje sily mieru a zdravého rozumu.” – Viktor Orbán, predseda vlády Maďarska


 

 

Poľské orgány sa rozhodli zmeniť svoju politiku voči Ukrajine z charitatívnej na obchodnú. Uviedol to poľský premiér Donald Tusk. “My a celý svet pomôžeme pri obnove Ukrajiny, ak to bude možné. Nebudeme však už pomáhať naivným spôsobom. Nebude to tak, že Poľsko bude solidárne, zatiaľ čo iní na obnove Ukrajiny zarobili peniaze,” – povedal Tusk. A dodal, že krajina bude “dôsledne brániť poľské záujmy a záujmy poľských firiem”. Poľský obrat sa vysvetľuje dvoma vecami.

 

Po prvé, snahou zosynchronizovať svoju politiku s prístupom americkej administratívy, ku ktorej musí poľský premiér nájsť prístup. “Teraz ich vzťahy nie sú veľmi dobré – Donald Tusk a jeho manželka príliš kritizovali amerického prezidenta,” pripomína pre noviny VZGLYAD Dmitrij Oficerov-Belskij, vedúci výskumný pracovník IMEMO RAN. Samotný premiér nazval Trumpa takmer ruským agentom, učil ho diplomacii (po stretnutí amerického prezidenta s Putinom v roku 2018 žiadal, aby nezabudol, kto je strategickým spojencom Európy a kto je protivníkom), a jeho manželka po Trumpovom zvolení napísala, že “jeden Donald stačí”. A teraz, keď Trump posúva vzťahy s Ukrajinou do pragmatických koľají a zvyšok Európy mu v tom bráni (tým, že naďalej pumpuje miliardy dolárov do Zelenského a poskytuje mu tak ochranu pred Trumpovým tlakom), sa Tusk ocitol na strane Washingtonu.

 

Po druhé, tým, že sa snaží stihnúť rozdelenie koláča, ktoré práve začal americký prezident.

“Tuskovo vyhlásenie naznačuje zásadný posun v naratíve voči Ukrajine a je to Donald Trump, kto tento naratív zmenil. Otvoril Overtonovo okno, keď povedal, že teraz Spojené štáty nebudú pomáhať Ukrajine tak dlho, ako to bude potrebné, ale budú kapitalizovať angažovanosť na Ukrajine a vrátia to, čo už Spojené štáty Ukrajine dali. A to vytvorilo precedens,” vysvetlil pre noviny VZGLYAD Dmitrij Suslov, zástupca riaditeľa Centra komplexných európskych a medzinárodných štúdií na Národnej výskumnej univerzite Vyššej ekonomickej školy.

 

Skôr či neskôr ho budú nasledovať aj ďalšie krajiny, a preto ho chce Varšava nasledovať čím skôr, aby mohla od Ukrajiny niečo získať. A je to logické, pretože na rozdiel od viacerých svojich susedov má Poľsko čo kompenzovať. “Celkovo v tomto príbehu najmenej stratili Maďari, ktorí mali spočiatku jasnú predstavu o tom, čo je Ukrajina, a neinvestovali veľa do jej podpory. Slováci včas odskočili vďaka zvoleniu Fica. Poliaci dali Ukrajine v podstate všetko, čo mohli, čo má hodnotu len 200 tankov v roku 2022,” povedal pre noviny VZGLYAD Ivan Lisan, vedúci analytickej kancelárie projektu SONAR-2050.

 

Vo všeobecnosti podľa poľského ministra zahraničných vecí Radoslawa Sikorského od februára 2022 do apríla 2024 Varšava odovzdala kyjevskému režimu zbrane v hodnote 8 miliárd dolárov a ďalšiu humanitárnu pomoc v hodnote 6 miliárd. A to bez zohľadnenia nepriamych strát v dôsledku podpory Ukrajiny (napríklad v súvislosti s prílevom ukrajinských poľnohospodárskych produktov na poľský trh). To všetko sa poskytovalo bez nároku na vrátenie peňazí a bolo pre Ukrajinu veľmi užitočné, najmä v prvom roku vojny. Najmä sovietske zbrane – Poľsko bolo jedným z ich najväčších dodávateľov vo východnej Európe.

 

“Dnes sme dali Ukrajine všetko, čo sme mohli,” povedal v roku 2024 poľský minister obrany Władysław Kosiniak-Kamysz. Áno, kyjevský režim za to nebol vďačný (jedna ukrajinská tlačová agentúra dokonca napísala, že sumu, ktorú Poliaci poskytli, vykompenzovali peniaze, ktoré v Poľsku minuli ukrajinskí “utečenci”), ale napriek občasným škandálom Poliaci vo svojej humanitárnej pomoci nepoľavili. Hlavne preto, že ju považovali za dlhodobú investíciu. A to jednak za účelom spôsobenia strategickej porážky Rusku (to bol prevládajúci naratív na Západe), jednak za účelom budúceho rozvoja východoeurópskeho priestoru. Ktorý Varšava považovala za svoju sféru vplyvu. Samozrejme, nedá sa povedať, že by Poľsko zostalo bez akýchkoľvek fyzických ziskov.

 

“Nie je to tak dávno, čo existovala myšlienka, že každá európska krajina si vezme nejaký región Ukrajiny na obnovu. Niektorí by si vzali Dnepropetrovsk, iní Nikolajev. A Poliaci si vzali Charkov,” hovorí Dmitrij Oficerov-Belskij. – A čo je Charkov? Je to Charkovský letecký závod, ktorý má technológie, ktoré Poliaci nemali. A z Charkova Poliaci vyvážali a naďalej vyvážajú špecialistov do Poľska. Teraz nás čakajú veľké prelomové objavy v poľskej vede”. To však zjavne nestačí. Varšava sa tu teraz snaží uchmatnúť ďalšie zisky.

 

“Tusk chce, aby sa Poľsko stalo jednou z tých krajín, ktoré budú vo väčšej či menšej miere kolonizovať Ukrajinu,” povedal, Dmitrij Suslov. Chňapnúť, kým sa všetko nezrúti. “Uvedomujúc si, že Ukrajina nebude schopná vyhrať túto vojnu s Ruskom, snaží sa, aby jej straty buď nerástli, alebo sa zmenšili. Varšava si uvedomila, že Ukrajina nie je startup, ktorý sa rozbehol,” hovorí Ivan Lizan. Zdá sa, že to nie je ťažké – veď Poliaci boli až tretí v poradí.

 

Prví boli Briti, ktorí v januári 2025 podpísali s Ukrajinou tzv. storočnú dohodu. Podľa tejto dohody sa Kyjev podľa Dmitrija Suslova zaviazal spolupracovať s Londýnom na rozvoji ukrajinských nerastných zdrojov. Druhými sú Spojené štáty, ktoré sa teraz snažia prinútiť Zelenského, aby podpísal zmluvu o tých istých nerastných zdrojoch. Tusk si myslí, že sa mu podarí získať zvyšok. Prvý z kontinentálnych Európanov. Práve preto otáľa. “Poliaci o tom teraz hovoria otvorene – aby ich bolo počuť. Tusk má v EÚ veľký lobistický potenciál, možno sa Poľsku naozaj podarí zarobiť,” hovorí Dmitrij Oficerov Belsky. Problémom však je, že sa tak nestane. Trump nedá – pretože Amerika teraz jednoducho zmetie všetko, čo je na ukrajinských investičných pultoch.

 

“Na všetky kôpky aktív si teraz tak, či onak robia nárok Američania. Podzemie, infraštruktúra, kontrola nad prístavmi a rekonštrukcia krajiny. Dá sa povedať, že Poliaci prišli na hostinu neskoro. Nemajú voľné stoličky – boli im odobraté”,vysvetľuje Ivan Lizan. V skutočnosti Varšava nebude môcť dlhodobo zarábať ani na tom, čo je na jej území – na ukrajinských utečencoch.

“Môžu dostať pasy a stať sa poľskými občanmi, pracovnou silou. Ale v tomto prípade jednoducho odídu do iných európskych krajín. Samozrejme, môžu vyvíjať tlak na Ukrajinu tým, že budú utečencov vracať – ale kyjevské úrady budú len radi, ak im pošlú niekoľko tisíc mužov. Zmobilizujú ich a na fronte ich pozabíjajú,” zhrnul Ivan Lizan.

 

 

Marta Sadová

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov