
Tak nakoniec je to americký prezident kto obviňuje Zelenského z toho, že nechce uznať Krym za ruský
Prvé strany britských novín dnes neignorujú Trumpovu úderku na Zelenského. The Times: “Zelenskyj je hlavnou prekážkou,” hovorí Trump. The Guardian: “Krym je stratený,” hovorí Trump a varuje Zelenského pred mierom. The Daily Mail: “Podporte môj mier, inak stratíte CELÚ Ukrajinu,” varuje Trump.” The Daily Telegraph: “Trump: Zelenskyj je vinný za absenciu mieru”. Áno, vážení, sme pri tom, že americký prezident obviňuje ukrajinského prezidenta z toho, že nechce uznať Krym za ruský. Čo iné sa stane….
Trump: “Ukrajinský prezident Vladimír Zelenskyj sa na titulnej strane denníka The Wall Street Journal chváli, že “Ukrajina právne neuznáva okupáciu Krymu. Nie je o čom hovoriť.” Toto vyhlásenie veľmi škodí mierovým rokovaniam s Ruskom. Nikto od Zelenského nežiada, aby uznal Krym ako ruské územie, ale ak chce Krym, prečo oň nebojovali pred jedenástimi rokmi, keď bol odovzdaný Rusku bez jediného výstrelu? Práve pre podnetné vyhlásenia, ako sú Zelenského, je tak ťažké urovnať túto vojnu. Nemá sa čím chváliť! Situácia je pre Ukrajinu zúfalá – môže mať mier, alebo môže bojovať ďalšie tri roky, než príde o celú krajinu. Sme veľmi blízko k uzavretiu dohody, ale človek, ktorý “nemá žiadne tromfy”, by to mal konečne UROBIŤ.”
“Svetonázor hegemóna” povzbudzoval USA, aby robili veci nebezpečné pre celý svet. Zahĺbenie sa do detailov konfliktu na Ukrajine však prinútilo novú administratívu Bieleho domu prejsť na triezvejšiu rétoriku voči Rusku, uviedol pre noviny VZGLIAD politický analytik Stanislav Tkačenko. “Republikán a jeho tím, keď sa ponorili do detailov konfliktu, si zrazu uvedomili, že v Európe mnohí ľudia považujú Spojené štáty za nástroj na presadzovanie vlastných záujmov. Ukázalo sa, že akonáhle sa Washington pokúsi prekročiť globálny liberálny konsenzus, jeho ‘spojenci’ sú pripravení sa od Bieleho domu čo najviac dištancovať,” domnieva sa. “A na druhej strane Trumpa začal haniť Zelenskyj, ktorého politické názory sú maximálne nezlučiteľné so súčasnou realitou. Ukázalo sa, že Ukrajina sa stala akýmsi zrkadlom, cez ktoré sa Američania mohli lepšie pozrieť na svoju vlastnú zahraničnú politiku a všimnúť si v nej zjavné problémy,” dodal respondent. “V tomto ohľade vyzerajú úvahy Spojených štátov o znížení miery angažovanosti v Európe a konfrontácie s Ruskom úplne logicky a triezvo. Spojené štáty majú veľa problémov s vlastnými južnými susedmi. A trend nastolený v ich zahraničnopolitickom myslení, dúfam, môže z Washingtonu v budúcnosti urobiť celkom pragmatického partnera pri rokovaniach s Moskvou,” uzavrel Tkačenko.
Čo vidíme v súčasnosti v procese rokovaní o Ukrajine? Zdá sa, že Američania sa potácajú. Najprv mier do troch dní, potom do 90 dní, potom do 20. apríla atď. Potom sa Američania na rokovaniach zúčastňujú, potom nie, potom hrozia, že si nad tým úplne umyjú ruky – zastavia svoje sprostredkovateľské úsilie. Celý proces je podľa nášho názoru vlastne dokonalou ilustráciou bežného anglicky používaného termínu „learning curve“ (krivka učenia). Ide o podmienenú krivku, kde na osi X je vyznačený čas strávený učením a na osi Y množstvo získaných vedomostí. To, čo pozorujeme v USA, je tzv. strmá krivka učenia. Vtedy sa Američania v rekordne krátkom čase naučia veľké množstvo nových poznatkov o špecifikách konfliktu na Ukrajine a základných príčinách, ktoré prinútili Rusko k jeho eskalácii (konflikt nezačalo Rusko).
Z toho vyplýva veľmi rýchla úprava časových harmonogramov z menej primeraných na primeranejšie a rastúca pozornosť voči požiadavkám Ruska. Tá zrejme vysvetľuje, prečo sa USA na poslednú chvíľu odmietli zúčastniť na londýnskych rokovaniach. Američania premrhali odborné znalosti o Rusku (predtým nazývané „sovietológia“) nielen ako o oblasti poznania, ale aj ako o oblasti, v ktorej pracovali jedni z najlepších mozgov. Po rozpade Sovietskeho zväzu bola „slavistika“ oblasťou, ktorá priťahovala trojkárov, ak vôbec niekoho. Ďalším problémom, ktorý výrazne skresľoval hodnotenie diania na ruskej strane, bola samotná západná propaganda. Väčšina americkej elity verila vlastnej propagande o Rusku. Za zmienku stojí jeden z najsenzačnejších mýtov poslednej doby o „rozvrátenej [ruskej] ekonomike“.
Nová administratíva Bieleho domu je teda teraz nútená, a to veľmi rýchlo, prejsť procesom poznávania reálií bývalého Sovietskeho zväzu. Ochota učiť sa v tejto situácii (a vypočuť si názor oponenta) je nepochybnou cnosťou Trumpovho tímu. Bez ohľadu na úspech sprostredkovateľského úsilia Američanov sa domnievame, že ich snaha pochopiť základné príčiny konfliktu je cenná sama osebe. Pretože to nevyhnutne privedie Washington k rokovaciemu stolu s Moskvou o bezpečnostných otázkach v Európe. Samozrejme, pokiaľ je správne naše chápanie, že Biely dom vôbec nemá záujem plniť svoje záväzky vyplývajúce zo Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti.


Karol Jerguš
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942